W ośrodku dla dzieci niewidomych w Owińskach otwarto bibliotekę zapachów

Aromatorium – bibliotekę zapachów otwarto w piątek w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Na wyjątkową w skali Europy kolekcję składa się ponad 6 tys. zapachów.
Zgromadzone w bibliotece aromaty to zapachy piękne, ciekawe i paskudne – od perfum przez olejki eteryczne, wyciągi z ziół po zapachy lokomotywy czy aromat kupy słonia z poznańskiego zoo.

„Zapach jest niezwykle istotnym zmysłem w funkcjonowaniu niewidomych. Stanowi bardzo ważny element w poruszaniu się w budynkach i przestrzeni zewnętrznej. Dzięki niemu lokalizują cele, do których chcą dotrzeć. W aromatorium osoby niewidome będą trenowały zapachy, ćwiczyły i doświadczały ich” – powiedziała w piątek wicedyrektor SOSW w Owińskach Natalia Grajewska.

Biblioteka zapachów mieści się w pomieszczeniach zaaranżowanych na dawne miejsce pracy farmaceutów.

„Gdy dzieci były przez rok na edukacji zdalnej, wymyśliliśmy, że będziemy wysyłać im różnego rodzaju materiały z naszego ogrodu w celu rozpoznawania, zabawy, ale też edukacji.

Uczniowie zaczęli przysyłać nam zapachy ze swoich domów. Zabawa przerodziła się w ideę stworzenia tego miejsca” – powiedział tyflopedagog Marek Jakubowski.

Aromaty przynosili i przysyłali do ośrodka ludzie z całej Polski i spoza kraju. Marek Jakubowski mówił PAP, że apel o przesyłanie zapachowych próbek spotkał się z bardzo dużym odzewem. Do Owińsk docierały perfumy, olejki, aromaty spożywcze, ale także np. pachnące wióry różnych gatunków drzew.

„Planujemy stworzenie eksperymentu pedagogicznego i nowego zawodu – aromaterapeuty. Cieszę się, że nieustannie się rozwijamy i wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych uczniów” – powiedział w piątek dyrektor ośrodka Bartłomiej Maternicki.

Starosta poznański Jan Grabkowski podkreślił, że biblioteka zapachów to kolejna z unikatowych inicjatyw zrealizowanych w ośrodku w Owińskach. Wcześniej uruchomiono tam muzeum tyflologiczne, pracownię tyfloakustyczną i park orientacji przestrzennej.

„Włożyliśmy w to miejsce mnóstwo pracy i pieniędzy. Część środków pochodziła z funduszy europejskich. Efekty są doskonałe” – podkreślił Jan Grabkowski.

W muzeum tyflologicznym zgromadzono największą w Polsce kolekcję map tyflologicznych i kilkaset obiektów związanych z kulturą i edukacją osób niewidomych. Pracownia tyfloakustyczna służy usprawnieniu nauczania orientacji przestrzennej przy wykorzystaniu dźwięków otoczenia. Park orientacji przestrzennej to wyjątkowy w Europie model przestrzeni służącej rehabilitacji i rewalidacji osób z dysfunkcją wzroku.

Tyflologia to nauka zajmująca się problemami utraty wzroku. (PAP)

Rafał Pogrzebny

Data publikacji: 25.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również