W PE otwarto wystawę fotograficzną; bohaterkami Polki walczące z rakiem
- 21.05.2025

W Parlamencie Europejskim otwarto 21 maja wystawę fotograficzną “Koronacja” pod patronatem europosłanki Mirosławy Nykiel; bohaterkami są Polki walczące z rakiem. Zdobne ludowe stroje, w których pozowały kobiety, mają pokazać, że choroba nie odbiera radości i piękna.
“Koronacja” ukazuje zarówno kobiety chorujące na raka, jak i te, które wyszły z choroby. Bohaterki pozowały do zdjęć w ludowych koralach i ozdobach wykonanych z tradycyjnej koronki koniakowskiej. Wśród nich znalazły się m.in. aktorka Agata Buzek i piosenkarka Anna Wyszkoni.
Europosłanka PO Mirosława Nykiel podkreśliła, że wystawa ma zwrócić uwagę na wyzwania, z jakimi mierzą się kobiety chorujące na raka, a zarazem promować na arenie międzynarodowej polską kulturę i Śląsk, z którym związała swoje życie. “Dbanie o zdrowie to nie tylko nasze prawo, to nasz obowiązek wobec siebie i drugiego człowieka” – zaznaczyła parlamentarzystka.
“Każda z nas któregoś dnia obudziła się, wzięła prysznic i poczuła, że jest coś nie tak. Obawiamy się. Jesteśmy przerażeni i aż do momentu diagnozy milczymy. A następnie jest diagnoza, albo dobra, albo nie. Wtedy nasz świat się rozpada” – powiedziała na otwarciu wystawy stała przedstawicielka RP przy Unii Europejskiej Agnieszka Bartol.
Urzędniczka podkreśliła, że priorytetem trwającej polskiej prezydencji w UE jest bezpieczeństwo, a do niego zalicza się także bezpieczeństwo zdrowotne. Zapowiedziała, że 27 maja Polska będzie gospodarzem pierwszego unijnego szczytu poświęconego rakowi.
Za projektem stoi kostiumografka Beata Bojda, która własnoręcznie wykonała korony z krepinowych kwiatów, w których pozują bohaterki wystawy. Dla Bojdy rzemiosło, z którym stykała się od dziecka, reprezentuje kobiecość i radość. “Nasze mamy, nasze babcie na święta wyciągały koronki i koszyczki obszyte kwiatami. Ta tradycja jest częścią siły kobiecości” – zaznaczyła projektantka.
12 mln kobiet w Europie cierpi na nowotwór. Co roku z powodu raka umiera 1 mln kobiet. Według lekarzy śmierć połowy z nich byłaby do uniknięcia, gdyby choroba została zdiagnozowana na wczesnym etapie.
“Jeżeli mogę zaapelować o jedną rzecz – o to, co się wyłania z tych uśmiechniętych portretów. Drogie panie, badajcie się” – powiedziała Bartol. (PAP)
mws/ zm/, fot. Monika Szałek / źródło: muzeumgpe-chorzow.pl
Data publikacji: 21.05.2025 r.
