W podróż dookoła świata wprost z szpitalnej sali

Wdrapali się na Kilimandżaro i Mount Everest, przejechali rowerem przez Kambodżę i karmili kangury w Australii – a wszystko to, gdy na moment opuścili swój szpitalny oddział. W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie. Trwa 5. edycja „Września z podróżnikami”, zorganizowana przez Fundację Ronalda McDonalda przy wsparciu Fundacji Globalworth jako Partnera Strategicznego. Wydarzenie cieszy się ogromnym powodzeniem wśród małych pacjentów, rodziców i wolontariuszy.

Podczas serii zaplanowanych spotkań małych podróżników czekają niezwykłe przygody, emocjonujące wyprawy, spotkania z rdzennymi mieszkańcami i ciekawostki, o których nie mieli pojęcia. Podróże są pasją gości tego wydarzenia i tą pasją chętnie zarażali swoich małych słuchaczy.

Tegoroczną edycją rozpoczął już 5 września Stefan Czerniecki opowieściami o dżungli i jej mieszkańcach. Ile czasu anakonda trawi antylopę? Odpowiedzi na takie mrożące krew w żyłach pytania przykuwały uwagę nie tylko dzieci, ale i rodziców towarzyszących swoim pociechom.

Piotr Cieszewski, w drugim dniu wrześniowej przygody, przybył z pełnym ekwipunkiem alpinisty. Ze szczegółami opisał kombinezon, buty, śpiwór i kask przystosowane do ekstremalnych górskich warunków. Razem z Piotrem weszliśmy na Mount Everest.

W kolejnych dniach Piotr Strzeżysz opowiedział, jak w Kambodży świętował Nowy Rok, już trzeci w tym roku, a Marcin Lewandowski przeniósł nas do Ameryki Południowej.

– Ale jest pan stary – usłyszał z kolei na wejściu Grzegorz Lindenberg. – Starsze ode mnie są tylko zabytki Toskanii, o której Wam opowiem – odpowiedział żartem podróżnik.

W drugim tygodniu atrakcji Małgorzata Kalicińska zdradziła, jak serwować grillowane larwy jedwabnika, surową krowią wątróbkę, żywe macki ośmiornicy i inne koreańskie przysmaki. Przed nami kolejne spotkania! Marek Niedźwiecki nauczy dzieci, jak głaskać misie koala i karmić kangury. Teresa Drozda zaśpiewa czeskie piosenki, pokazując jednocześnie jak być bogatszym o przeżycia, a nie rzeczy. Prowadzone przez nią spotkanie „Czeski kousek” zakończy cykl 15 września.

– Pobyt w szpitalu to zawsze trudny czas dla dziecka i rodziców. Dzieci nie mają zbyt wiele zajęć i atrakcji, które mogłyby uprzyjemnić im czas spędzony na leczeniu, dlatego jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy przyczynić się do powstania tegorocznego wydarzenia „Września z podróżnikami” i pozwolić małym pacjentom chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie – mówi Weronika Kurnatowska, koordynator CSR w Fundacji Globalworth.

Dzięki Fundacji Globalworth, jako Partnera Strategicznego wydarzenia, pacjenci słuchają opowieści z najdalszych zakątków świata na pokładzie samolotu pasażerskiego specjalnie zbudowanego przez Wolontariuszy Fundacji. W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM powstała także hala odlotów z bramką bezpieczeństwa i poczekalnia dla rodziców, by i oni mogli wziąć udział w wydarzeniu. Codziennie rano wolontariusze Fundacji Ronalda McDonalda osobiście zapraszają dzieci na każde spotkanie, wręczając im karty pokładowe, a popołudniu pomagają w organizacji i koordynacji wydarzenia. Kolejna edycja planowana już jest za rok.

Zobacz galerię…

pr/, fot. Wojciech Wójtowicz

Data publikacji: 16.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również