Nagrodę odbierają rodzice Bartłomieja Skrzyńskiego
Nagroda Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” w tym roku ma szczególny wymiar, bo niesienie dobra drugiemu człowiekowi w czasach pandemii koronawirusa jest nie tylko bardzo ważne, ale także trudne i niebezpieczne – podkreślił 16 lutego podczas gali wręczenia nagród w Radomiu prezydent Andrzej Duda.
Prezydent dziękował finalistom i laureatom, a także wszystkim tym, którzy na co dzień służą drugiemu człowiekowi.
Zdaniem Dudy nagrody wręczane właśnie teraz, w okresie pandemii, mają wymiar szczególny. – Wszyscy doskonale wiemy, jak bardzo ważne, często trudne czy wręcz niebezpieczne jest to i było właśnie teraz w czasach pandemii koronawirusa – zauważył prezydent.
Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że pomaganie, które wynika z potrzeby służenia innym kształtuje i pomaga obudzić pokłady dobra, które w człowieku drzemią, pomaga odkryć talenty i umiejętności. – To właśnie dlatego wiele osób zaangażowanych społecznie podkreśla, że pomaganie nadaje sens ich życiu – zaznaczyła pierwsza dama.
Gala V edycji nagrody „Dla Dobra Wspólnego” miała odbyć się w ub. roku, jednak ze względu na pandemię przeniesiono ją na późniejszy termin. Uroczystość zorganizowano 16 lutwgo w Radomiu. Wybór miejsca – jak podkreślił prezydent – nie był przypadkowy, bo z tego miasta pochodziło troje nominowanych.
Aby zachować wszelkie obostrzenia związane z epidemią, ograniczono liczbę gości obecnych na gali. Część osób łączyła się z uczestnikami gali na żywo przez internet. Ich wypowiedzi były prezentowane na telebimie.
Podczas zdalnego wystąpienia minister kultury prof. Piotr Gliński podkreślił, że bez oddolnego zaangażowania obywateli, wolontariuszy nie jest możliwa dobrze funkcjonująca wspólnota i demokracja.
– Ci aktywni obywatele pełnią wiele niezbywalnych, szalenie istotnych funkcji – od artykulacji różnego rodzaju interesów, wartości, po ich realizację, szczególnie w trudnych obszarach społecznych, w których ani państwo, ani samorząd, ani biznes nie są dostatecznie wydajni i efektywni – mówił wicepremier.
Jak podkreślił altruizm, solidarność i wspólnotowość, cechujące wolontariuszy, czyni ich niezastępowalnymi i wyjątkowymi. Zaznaczył też, że nagroda „Dla Dobra Wspólnego” promuje wartości wolontariatu.
Minister kultury zwrócił też uwagę na działania Narodowego Instytut Wolności, który – jak mówił – realizuje sześć nowych programów wsparcia organizacji obywatelskich, w tym korpus solidarności. Oświadczył, że resort chce także wprowadzić program poradnictwa obywatelskiego.
Laureatem Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii: „człowiek – lider” został Jakub Wachnicki z Radomia – ratownik medyczny, strażak ochotnik, żołnierz Sił Zbrojnych RP. Swoją aktywnością promuje obywatelską postawę, ratownictwo medyczne, pierwszą pomoc oraz zdrowy styl życia.
W kategorii „dzieło, przedsięwzięcie – projekt” zwyciężyła Akcja „Widzialna Ręka” (jako ruch społeczny w Radomiu) – nieformalna grupa na Facebooku, na której członkowie oferują bezinteresowną pomoc dla wszystkich osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie domowej.
W kategorii „instytucja” laureatem została Fundacja Humanites – organizacja, której liderzy dostrzegają szerszy kontekst współczesnych relacji rodzinnych. Najbardziej znani są z „Akcji 2 godziny dla rodziny” skierowanej do pracodawców, instytucji i organizacji oraz ich pracowników w celu upowszechnienia w Polsce Międzynarodowego Dnia Rodziny.
Nagrodę Specjalną im. Piotra Pawłowskiego otrzymał zmarły w ub. roku Bartłomiej Skrzyński, działacz społeczny, dziennikarz, aktywista, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych przy prezydencie Wrocławia.
Prezydent Duda wskazał, że Skrzyński był „człowiekiem bez barier”, choć sam miał w życiu wielką barierę – od 7. roku życia chorował na zanik mięśni.
– W swoim życiu uczynił tak wiele dla drugiego człowieka i tak ogromnie poświęcał każdy swój dzień staraniom o wsparcie osób z niepełnosprawnościami, tych, którzy z różnych przyczyn byli wykluczeni, czy znaleźli się w trudnej sytuacji, że z całą pewnością nie tylko zasłużył na tę nagrodą, ale wierzę w to głęboko, że jest w tej chwili w panteonie tych, którzy dobrze się przysłużyli Rzeczypospolitej, służąc drugiemu człowiekowi – mówił Duda.
Nagroda Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” została ustanowiona w 2016 r. w celu promowania postaw obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, uhonorowania szczególnie zaangażowanych osób, organizacji pozarządowych i wartościowych przedsięwzięć społecznych budujących wspólnotę obywatelską.
Ilona Pecka, Aleksandra Rebelińska, Monika Zdziera, fot. Jakub Szymczuk / KPRP
Nagrodą wyróżniono ponadto m.in. krakowską Fundację Wspólnota Nadziei, która prowadzi Farmę Życia w Radwanowicach, placówkę dla dorosłych osób z autyzmem, Stowarzyszenie „Ku Dobrej Nadziei” z Białegostoku, niosące pomoc osobom bezdomnym, i Lidię Jazgar, krakowską wokalistkę, dziennikarkę, prezenterkę radiową i telewizyjną, która działa na rzecz osób chorych m.in. organizując koncerty charytatywne i współpracuje z różnymi fundacjami na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Data publikacji: 17.02.2021 r.