Wdówik: zakładamy, że za 2-3 miesiące rozpoczną się konsultacje w sprawie nowego systemu orzekania

Zakładamy, że za dwa, trzy miesiące rozpoczną się konsultacje w sprawie nowego systemu orzekania o niepełnosprawności – poinformował w 10 marca w Sejmie wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Posłowie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży wysłuchali informacji na temat planowanej reformy systemu orzecznictwa oraz harmonogramu jej przygotowywania i wdrażania. Wnioskowali o to posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Marzena Okła-Drewnowicz (KO) przypomniała, że do tej pory nie został zrealizowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., dotyczący opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. W październiku 2014 r. TK orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją. Wyrok dotyczył znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych, obowiązującej od początku 2013 r. Pozbawiła ona część opiekunów osób niepełnosprawnych prawa do świadczeń pielęgnacyjnych.

Rządzący wielokrotnie podkreślali, że do wdrożenia postanowienia TK potrzebny jest nowy system orzecznictwa.

Okła-Drewnowicz wskazywała, że przez pięć lat rząd PiS nie przedstawił ani jednej propozycji w tym zakresie. – Bez nowego systemu orzecznictwa nie mamy szans na stworzenie kompleksowego, pełnego systemu opieki nad osobami niesamodzielnymi – podkreśliła.

Wiceminister Wdówik zwracał uwagę, że sprawa osób z niepełnosprawnością nie jest traktowana w rządzie na zasadzie „politycznego mechanizmu uzyskiwania poparcia”, ale jest jednym z priorytetów działań.

– Wychodzimy poza patrzenie na osobę z niepełnosprawnością jako biorcę świadczeń z pomocy społecznej, ale pokazujemy osobę niepełnosprawną jako obywatela – powiedział Wdówik.

Wśród działań rządu wymienił m.in. program „Dostępność plus” oraz przyjętą w lutym przez rząd Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Poinformował, że w grudniu objął także nadzór nad przygotowaniem strategii deinstytucjonalizacji.

Wiceszef MRiPS wskazał jednocześnie, że jednym z kluczowych elementów, który pozwoli na uporządkowanie obszarów wymagających systemowych rozwiązań jest opracowanie systemu orzekania o niepełnosprawności. Zaznaczył, że chodzi zwłaszcza o świadczenia materialne i o usługi specjalistyczne.

– Wprowadzamy nowy system orzecznictwa po to, żeby on w jak najbardziej precyzyjny sposób potrafił określić potrzeby wsparcia dla poszczególnych osób. To co mamy w tej chwili – trzy stopnie (niepełnosprawności) i sposób ich przyznawania, zupełnie nie przystaje do rozwiązań, które możemy oferować, ani do potrzeb, jakie istnieją – zauważył.

Przypomniał, że specjalny do tego zespół został powołany jeszcze przez premier Beatę Szydło. – Kiedy objąłem swoją funkcję rok temu, pan premier (Mateusz Morawiecki) przekazał mi te materiały. Z różnych względów pandemicznych, wyborczych, prace trwały w dosyć spowolnionym tempie. To co się działo do tej pory, było wypracowywaniem wspólnego stanowiska pomiędzy dotychczasowymi autorami oraz biurem pełnomocnika, na którego czele stanąłem. Moim dążeniem było maksymalne rozszerzenie zakresu działania tej ustawy, aby ona komplementarnie odnosiła się do wszystkich wymiarów funkcjonowania osób niepełnosprawnych, by nie była ona wyłącznie o charakterze rentowym – zaznaczył.

Dodał, że pojawiły się w niej rozwiązanie dotyczące m.in. zdolności do pracy, edukacji, funkcjonowania społecznego i w rodzinne.

– Cały system orzekania jest oparty na międzynarodowe klasyfikacji funkcjonowania, tzw. ICF – przekazał Wdówik.

Powiedział, że dokument jest uzgadniany z innymi resortami. – Zakładamy, że to powinno nam zająć dwa, trzy miesiące, następnie rozpoczniemy proces legislacyjny, czyli konsultacje – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. (PAP)

Karolina Kropiwiec, fot. Kancelaria Sejmu

Data publikacji: 11.03.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również