Działania miasta Krakowa realizowane w czasie pandemii na rzecz seniorów zostały docenione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i opisane w raporcie na temat ageizmu, czyli dyskryminacji ze względu na wiek – podał 26 marca magistrat.
Opublikowany w marcu 2021 r. raport WHO na temat dyskryminacji ze względu na wiek przybliża to zjawisko w międzynarodowym kontekście i zawiera rekomendacje konkretnych działań, które mogą przełożyć się na jego ograniczanie.
W dokumencie przywołano działania Krakowa realizowane w związku z pandemią w ramach polityki senioralnej miasta. Wyróżniono rozwiązania w dostępie do potrzebnych informacji dla starszych mieszkańców Krakowa.
„Pandemia COVID-19 nie tylko ujawniła dyskryminację ze względu na wiek w różnych środowiskach, ale także stała się okazją do wielu pozytywnych inicjatyw odzwierciedlających solidarność. Na przykład informacje online zostały opracowane specjalnie dla osób starszych, przeprowadzono kampanie na temat zdrowia psychicznego seniorów, a także opracowano technologie cyfrowe i wsparcie ich stosowania, aby pomóc osobom starszym komunikować się w okresie zamknięcia” – czytamy w raporcie.
Dodatkowe informacje o dokumencie można znaleźć na stronie internetowej WHO. Organizacja zachęca do włączenia się w międzynarodową kampanię #AWorld4AllAges przeciwko dyskryminacji ze względu na wiek.
Informacje o przedsięwzięciach skierowanych do krakowskich seniorów można śledzić na: https://dlaseniora.krakow.pl/ .
Beata Kołodziej, fot. Kraków dla Seniora
Data publikacji: 27.03.2021 r.