Wiceprezes NFZ: nie ma odwrotu od środowiskowej opieki psychiatrycznej

Jakub Szulc

Opieka środowiskowa to model w psychiatrii, który będziemy rozwijać i nie ma od tego absolutnie odwrotu, na to muszą się znaleźć pieniądze – powiedział PAP wiceprezes NFZ Jakub Szulc.

„Nikt nie chce w żaden sposób rezygnować z opieki środowiskowej, której podwaliny przez pilotaż zaczęliśmy wprowadzać. I na to muszą się znaleźć środki” – powiedział Szulc. Podkreślił, że z perspektywy epidemiologii, gdy problemów zdrowotnych i natury psychiatrycznej jest coraz więcej, a także zmienia się do nich nastawienie społeczne, opieka środowiskowa jest kierunkiem, który będzie rozwijany.

Wiceprezes NFZ zaznaczył, że pilotaż centrów zdrowia psychicznego opiera się na rozporządzeniu ministra zdrowia. Podkreślił, że obecnie rozmowy dotyczą przełożenia wyników i doświadczeń pilotażu na koszyk świadczeń gwarantowanych, który jest taki sam w całym kraju.

Zaznaczył, że nie da gwarancji tego, jak będzie wyglądał system opieki po wyjściu z pilotażu centrów zdrowia psychicznego.

„Fundusz ma udział w dyskusji, ale ostateczne decyzje podejmuje minister zdrowia” – powiedział wiceszef NFZ.

Ulicami Warszawy 5 grudnia przeszedł Żółty Marsz w obronie modelu opieki realizowanego w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Obawy środowiska, m.in. psychiatrów, psychoterapeutów, asystentów zdrowienia i pacjentów, dotyczą przyszłych zasad finansowania centrów zdrowia psychicznego.

Pilotaż kończy się w czerwcu 2025 r. (PAP)

Anita Karwowska, Katarzyna Nocuń, fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, via commons.wikimedia.org1

Data publikacji: 19.12.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również