Od lewej Ewa Pawłowska, Beata Wachowiak-Zwara i Tomasz Wolny
Bezcenne przedsięwzięcie
Wielka Gala Integracji to coroczne święto osób z niepełnosprawnościami, organizowane z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych przez Integrację. Organizacja założona przez zmarłego w październiku ubiegłego roku Piotra Pawłowskiego obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia, do czego nawiązał prezydent Andrzej Duda, patron honorowy tegorocznej Gali. „Skala osiągnięć Piotra Pawłowskiego i grona jego wspaniałych współpracowników jest imponująca. Jeżeli chodzi o możliwość włączania się niepełnosprawnych w różne dziedziny aktywności społecznej oraz jakość ich życia codziennego, to stan z roku 1994 jest wręcz nieporównywalny ze stanem obecnym. Stało się tak w znacznej mierze dzięki Piotrowi Pawłowskiemu oraz dzięki inwencji i energii zainspirowanych przez niego społeczników” – napisał prezydent.
Do jego zasług dla integracji społecznej odniósł się również premier Mateusz Morawiecki, który także wystosował list do osób zgromadzonych w warszawskiej Arenie Ursynów. „Wielka Gala Integracji to bezcenne przedsięwzięcie Fundacji, założonej przez wciąż obecnego w naszej pamięci śp. Piotra Pawłowskiego, podsumowujące działania jednej z najbardziej zasłużonych społecznie i rozpoznawalnych organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami” – zaznaczył premier.
Przyjaciele Integracji
Podczas Gali instytucje, które od lat wspierają Integrację w jej działaniach, tradycyjnie uhonorowano Medalami Przyjaciel Integracji. Nagroda powstała w celu promowania cennych inicjatyw i działań na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością w Polsce.
Medale Przyjaciel Integracji na 25-lecie trafiły do:
– Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – za „nieoceniony udział w aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnością, ale przede wszystkim za ogromny wkład we wspieranie ich w poszukiwaniu i podejmowaniu zatrudnienia. Praca jest jednym z najistotniejszych obszarów życia każdego człowieka. W przypadku osób z niepełnosprawnością jest dokładnie tak samo – to klucz do samodzielnego i godnego życia. Dzięki działaniom PFRON liczba drzwi, które ten klucz otwiera, z każdym rokiem jest coraz większa” – napisano w uzasadnieniu decyzji Kapituły Medalu.
– Dwa kolejne wyróżnienia trafiły do włodarzy Warszawy i Gdyni – miast, które w ciągu ostatnich 25 lat zrobiły bardzo wiele, by osobom z niepełnosprawnościami żyło się w nich bardziej komfortowo. Uhonorowanie władz stolicy było „wyrazem uznania za zaufanie i wsparcie okazywane Integracji w realizowaniu wielu jej, czasami bardzo śmiałych, inicjatyw”.
– Z wielkim wzruszeniem i naprawdę wielką pokorą przyjmuję wyróżnienie dla Miasta Stołecznego Warszawy, bo myślę że jest to wielkie docenienie tego, co poprzedni prezydenci robili w zakresie likwidacji barier i pełnej integracji osób z niepełnosprawnościami – mówił odbierający nagrodę Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy.
Medal w imieniu Gdyni – za „wieloletnie i wielopłaszczyznowe działania, które pokazują, że hasło miasto bez barier może być jednym z kluczowych elementów polityki lokalnej” –odbierał jej prezydent, Wojciech Szczurek.
– Dzisiaj, gdy patrzę na nowoczesną Gdynię to słowo „nowoczesność” rozumiemy jako wrażliwość, także na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. To wszystko stało się możliwe dzięki Integracji – powiedział.
Spojrzenie w przyszłość
Organizatorzy Gali podkreślali, że choć od 1994 r. Polska zmieniła się nie poznania i osobom z niepełnosprawnościami pod wieloma względami żyje się dziś nieporównywalnie lepiej, nadal wiele spraw wymaga poprawy. Dlatego 16 listopada w Arenie Ursynów oprócz podsumowań i przypomnienia najbardziej znanych kampanii z historii Integracji, nie zabrakło planów na przyszłość i przedstawienia kolejnych projektów Integracji.
Jednym z nich jest Integracja LAB. – To nasz dział badawczy. Ten projekt był marzeniem Piotra Pawłowskiego, z którym rozmawialiśmy setki godzin i chcieliśmy powołać go do życia – mówił Kamil Kowalski, dyrektor Integracja LAB, architekt, projektant dostępności. – Piotrowi się to nie udało, ale postanowiliśmy to dzieło kontynuować. Chcemy sprawdzać, jakie są potrzeby i możliwości osób z niepełnosprawnością, będziemy tworzyć ekspertyzy i wspierać procesy legislacyjne, co już też robimy, oraz będziemy pomagać tworzyć produkty i usługi dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Kolejną z nowych inicjatyw zaprezentowanych podczas Gali była Przystań Integracja –przedsięwzięcie będące swoistym prezentem od pracowni architektonicznej Workplace dla Integracji z okazji jubileuszu 25-lecia. Jego symbolem była roślina, którą Ewie Pawłowskiej w imieniu Workplace wręczył na scenie Bogusz Parzyszek.
– Roślina jest symbolem projektu pawilonu Przystań Integracja, który jakiś czas temu zakiełkował w głowach paru wyjątkowych dziewczyn z pracowni. Widząc, ile Integracja robi dla osób z niepełnosprawnościami, uznały, że nadeszła pora, by coś zrobić dla niej. Ich celem jest stworzenie miejsca pełnego energii, otwartego i dostępnego dla wszystkich – opowiadał o idei pawilonu. – Już niedługo będziemy nagłaśniać całą akcję, bo wchodzimy w etap szukania partnerów i ludzi takich jak my – którzy chcą coś zrobić dla Integracji. Ale już dziś dziękujemy prezydentom Warszawy i Gdyni za to, że jako pierwsi zadeklarowali pomoc i włączyli się do naszej akcji – dodał Bogusz Parzyszek.
Uczestnicy Gali mogli też dowiedzieć się więcej na temat #Ideathonu – dwudniowej sesji warsztatowej, która w połowie września odbyła się w Warszawie. Wzięło w niej udział 108 pracowników z 9 firm zrzeszonych w inicjatywie Human Explorers oraz przedstawicieli Integracji. Wspólnie szukali odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie wesprzeć pracodawców, by osobom z niepełnosprawnością łatwiej było się u nich zatrudniać?
– W trakcie #Ideathonu wygenerowaliśmy wiele pomysłów, które teraz są w rękach Integracji i liczymy na to, że ich wykorzystanie we współpracy z pracodawcami przyniesie bardzo dobre efekty – mówiła Tina Sobocińska z firmy DHL, koordynatorka projektu. – I liczymy, że statystki, które mówią, że dzisiaj w Polsce na 5 mln osób z niepełnosprawnościami jedynie co 3-4 pracuje, diametralnie się zmienią – dodała.
Święto Integracji
Dla blisko 3 tysięcy uczestników sobotniego wieczoru, Wielka Gala to przede wszystkim wydarzenie o charakterze kulturalnym i okazja do świetnej zabawy przy dźwiękach znanych przebojów. W świat muzyki reggae zabrał ich zespół Maleo Reggae Rockers. Wokalistą grupy jest Dariusz „Maleo” Malejonek. Muzyk w 1996 r. nagrał singiel „Nieświadomość”, który promował pierwszą kampanię społeczną Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji o tej samej nazwie. Jej celem było uświadamianie niebezpieczeństw skoków do wody w nieznanych miejscach. „Nieświadomość” niedługo potem przekształciła się w kampanię „Płytka wyobraźnia to kalectwo” – jedną z najgłośniejszych akcji w historii Integracji.
Tradycyjnie nie zabrakło też artystów z niepełnosprawnościami. Gali towarzyszyła wirtualna wystawa ponad 1,5 tys. prac osób z niepełnosprawnością. Wystąpiły piosenkarki Julita Bartosiak i Dorota Osińska oraz DJ Bartek „MesBrutah” Dzienkiewicz.
Muzyczną gwiazdą wieczoru był zespół De Mono z Andrzejem Krzywym na czele.
24. Wielką Galę Integracji poprowadzili Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocniczka prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością, autorka i realizatorka programu „Gdynia bez barier”, laureatka konkursu „Człowiek bez barier 2011”, Tomasz Wolny, dziennikarz i prezenter związany z Telewizją Polską, przyjaciel Integracji, od lat angażujący się w działania charytatywne, oraz Ewa Pawłowska, prezes Integracji.
Na scenę zaproszono osoby, które przełamują codzienne bariery i udowadniają, że niepełnosprawność nie musi stawać na przeszkodzie do realizacji marzeń. Doskonałym przykładem może być projektant Paweł Majerczyk, który wraz z projektantką Kaliną Walentowicz rozpoczął tworzenia ubrań zarówno dla osób z niepełnosprawnością, jak i osób pełnosprawnych.
– Jeśli macie państwo marzenia, musicie je realizować – mówił do gości Wielkiej Gali. – Czasami trudno je realizować, ale pomoc drugiego człowieka przybliża nas do tego sukcesu. Nigdy nie wolno zamykać się w domu, w swoim świecie.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się wybitni sportowcy, muzycy, politycy – wszyscy ci, którzy swoją postawą mogą być inspirujący dla osób z niepełnosprawnością i działają na rzecz tego, liczącego ponad 5 milionów osób, środowiska. Na ten aspekt sobotniego wydarzenia wskazywał również Andrzej Duda, pisząc, że „niewiele jest idei, wokół których mogą gromadzić się wszyscy, ponad wszelkimi różnicami poglądów i wrażliwości”.
Następna Wielka Gala Integracji już za rok.
—
Integracja – od 25 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal Niepelnosprawni.pl i od czterech lat Sprawniwpracy.com. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.
Info i fot. Integracja
Data publikacji: 18.11.2019 r.