Wings For Life World Run 2024 – 20 tysięcy biegaczy w całej Polsce! Podsumowanie

W niedzielę 5 maja 265 818 uczestników ze 192 krajów ruszyło do ucieczki przed ruchomą linią mety podczas 11. edycji Wings for Life World Run. W Polsce dobroczynny bieg odbył się w dwóch formułach. Na linii startu Biegu Flagowego w Poznaniu ustawiło się 9 tys. biegaczy. Z Aplikacją – solo i w 26 biegach grupowych – pobiegło ponad 11 tys. osób. Globalną Zwyciężczynią Wings for Life World Run została startująca w Poznaniu Dominika Stelmach z wynikiem 55,02 km. Najlepszy Polak Dariusz Nożyński (63,22 km) był 8. na świecie. Globalnym Zwycięzcą został Japończyk Tomoya Watanabe (70,09 km).

– Formuła Wings for Life World Run jest wyjątkowa, bo pozwala nam być jednością – z całym światem i z pełnosprawnymi sportowcami. Możemy rywalizować jak równy z równym, bez użalania się. Wszyscy mają równe szanse i wszyscy ukończą bieg, bo to meta ściga zawodników – mówi ambasador biegu, uczestniczący na wózku Jan Folga.
Sylwetkę tego byłego członka kadry w sporcie motcyklowym przedstawiliśmy w ubiegłym roku na łamach i w portalu magazynu „Nasze Sprawy”.

Największy bieg na świecie ruszył punktualnie o 13:00 lokalnego czasu (11:00 UTC), zapisując się na kartach historii z kolejnym rekordem frekwencyjnym. Łącznie, 265 818 uczestników biegło, spacerowało i jechało na wózkach w tym samym czasie, w 192 krajach. Dzięki opłatom startowym, w sumie zebrano 8,1 mln na badania Fundacji Wings for Life skupiającej się na odnalezieniu skutecznej metody leczenia urazów rdzenia kręgowego.

W Polsce, 11. edycja Wings for Life World Run odbyła się w 2 formułach i 27 oficjalnych lokalizacjach:
• Bieg Flagowy niezmiennie wystartował w Poznaniu, gdzie lista startowa zapełniła się w 9 minut od otwarcia rejestracji.
• W 26 innych miastach Polski powstały grupowe Biegi z Aplikacją. Chętni, by biec dla tych, którzy nie mogą wystartowali także solo, w innych miejscach w kraju.

Po raz pierwszy w lokalnej historii Wings for Life World Run liczba uczestników Biegu z Aplikacją przewyższyła tę obecną na linii startu Biegu Flagowego w Poznaniu.

Łącznie, w obu formułach w całym kraju wystartowała rekordowa liczba ponad 20 tysięcy biegaczy i biegaczek. Fizycznie i wirtualnie ścigał ich Adam Małysz, zasiadający w Samochodzie Pościgowym. Wśród „złapanych” przez Kapitana Wąsa byli m.in.: olimpijka Monika Pyrek (9,6 km), modelka Zuza Kołodziejczyk (12,6 km), współzałożyciel kabaretu Paranienormalni Robert Motyka (18 km) profesjonalny dunker i aktualny Mistrz Świata Piotr Grabo Grabowski (8,8 km). Najdłużej uciekającą kobietą na świecie została powracająca do Poznania po 9 latach Dominika Stelmach (55,02 km). Lokalnym numerem 1 w kategorii mężczyzn został Dariusz Nożyński (63,22 km). Globalnie zwyciężył Japończyk Tomoya Watanabe (70,09 km).

– To tutaj, zaraz po pierwszym zwycięstwie w Wings for Life World Run (w Poznaniu) zaczęła się moja przygoda z profesjonalnym bieganiem. Wróciłam do korzeni po 9 latach, żeby znów pobiec dla tych, którzy nie mogą, ale też dla wszystkich, którzy z różnych powodów przestali wierzyć w siebie. Uwierzcie, złe chwile mijają i nie dajcie sobie powiedzieć, że czegoś nie zrobicie, że to jest już na przykład dla was koniec kariery. Mam nadzieję, że dzisiaj udowodniłam, że wiek to tylko liczba i trzeba cały czas mierzyć wysoko, nie bać się realizować swoich celów. Powtórzenie globalnego zwycięstwa to coś niesamowitego, jestem przeszczęśliwa – powiedziała zaraz po biegu Globalna Zwyciężczyni Dominika Stelmach.

Retransmisja z wydarzenia jest dostępna na stronie www.wingsforlifeworldrun.com i darmowej platformie Red Bull TV. Kolejna edycja Wings for Life World Run odbędzie się
4 maja 2025. Zapisy na Bieg z Aplikacją są już otwarte. Rejestracja na Biegi Flagowe zostanie uruchomiona w listopadzie.

Wyniki 11. edycji Wings for Life World Run w Polsce:
• Najszybsza uczestniczka na wózku: Anna Płoszyńska (20,3 km)
• Najszybszy uczestnik na wózku: Paweł Tęcza (29,8 km)
• 1. kobieta, Globalna Zwyciężczyni: Dominika Stelmach (55,02 km)
• 1. mężczyzna: Dariusz Nożyński (63,22 km)
– Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu – mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która w 2022 roku była najszybsza wśród kobiet na wózkach.

Przypomnieć jeszcze warto, ze również w 2022 roku została II Wicemiss Wheelchair World.

Na ogromne wyróżnienie zasługuje również postawa Witolda Miszteli (IKS Smok Orneta), który startując na wózku we flagowym biegu w szwajcarskiej miejscowości Zug wygrał go, osiągając niewiarygodny dystans 60,7 km! Tym samym uplasował się na wysokim 13. miejscu w klasyfikacji generalnej. Gratulujemy!
Dodać trzeba, że kilka tygodni wcześniej ten 48-letni zawodnik został bezapelacyjnym zwycięzcą tegorocznego 21. Cracovia Maratonu w kategorii Active Wheelchair (wózek aktywny), zdobywając 25-minutową przewagę nad kolejnym zawodnikiem w tej kategorii.

Pełna lista wyników dostępna jest na stronie Wings For Life

Wydarzenie wspierali: adidas, Porsche, Garmin, PKO Bank Polski, ALAB sport, DPD, Maczfit, Philips sports headphones, Cisowianka.

Info i fot. materiał prasowy

Data publikacji: 06.05.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również