Wokół ulgi rehabilitacyjnej

Wokół ulgi rehabilitacyjnej

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji  Polityki Społecznej i Rodziny (KPSiR) w ostatnich dniach lutego Urszula Rusecka (PiS), zastępca przewodniczącego komisji, rozpoczęła dyskusję nad kwestią ulgi rehabilitacyjnej, zgłaszając chęć wniesienia stosownej poprawki.

Ma ona dotyczyć uelastycznienia kwoty limitu dochodu osoby z niepełnosprawnością równej 12-krotności renty socjalnej. Ważne, by nie wliczać do tego limitu zasiłku pielęgnacyjnego.

– Zdajemy sobie sprawę, że jest to rzecz bardzo ważna dla środowiska osób niepełnosprawnych, ale taka zmiana wymaga uwzględnienia możliwości budżetowych, które muszą zostać oszacowane – powiedział obecny na posiedzeniu Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Resort finansów już wcześniej niestety uznał, że osobę pobierającą zasiłek pielęgnacyjny i rentę socjalną nie można uznać za pozostającą na utrzymaniu rodziny. Zupełnie nie zgadzają się z tym rodzice dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Po przekroczeniu limitu nie będą mogli sobie odliczyć wydatków na rehabilitacje swych dzieci, a przecież nadal będą je ponosić.

Obecna na spotkaniu ich przedstawicielka – Agnieszka Dudzińska, podkreśliła również, że przepisy dotyczące ulgi rehabilitacyjnej się nie zmieniły, zmieniła się tylko ich interpretacja. – Moja prośba jest taka – powiedziała – by nie tylko przyjąć tę poprawkę, ale też sformułować ją tak, by dotyczyła zeznań podatkowych aż od roku 2012. Żeby wprost napisać, że kwota uprawniająca do odliczania ulgi rehabilitacyjnej to 12-krotność renty socjalnej w danym roku podatkowymi i nie wlicza się do niej zasiłku pielęgnacyjnego.

W innym przypadku istnieje uzasadnione ryzyko, że urzędy skarbowe mogą zażądać  zwrotu kwot tej ulgi odliczonych od podatku w dobrej wierze na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

Zgłoszenie poprawki przez posłankę Rusecką jest źródłem nadziei dla rodziców dorosłych osób z niepełnosprawnością. Będzie to możliwe na następnym posiedzeniu KPSiR.

SzymSza

Data publikacji: 01.03.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również