Wsparcie dla DPS. Maląg: nikogo nie zostawiamy bez pomocy

Dodatkowe fundusze dla samorządów oraz dostawy środków dezynfekujących i ochrony osobistej – to tylko niektóre działania podejmowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rzecz wsparcia pracowników i mieszkańców domów pomocy społecznej w związku z koronawirusem. – Wspieramy samorządy w opanowaniu sytuacji. Nie zostawiamy nikogo bez pomocy – podkreśla minister Marlena Maląg.

Domy pomocy społecznej świadczą usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu m.in. wieku, choroby lub niepełnosprawności. Obecnie w całej Polsce funkcjonuje 824 placówek, w których przebywa ponad 80 tys. osób.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęło szereg działań, których celem jest dostarczenie placówkom niezbędnej pomocy. – Wspieramy samorządy w opanowaniu sytuacji w domach pomocy społecznej. Nie zostawimy nikogo bez pomocy – podkreśla minister rodziny, pracy i pomocy społecznej Marlena Maląg.

Więcej pieniędzy na działalność DPS-ów

Minister Maląg poinformowała, że na wsparcie powiatów w prowadzeniu DPS-ów przeznaczone zostało dodatkowe 20 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa. Na wsparcie placówek mogą zostać wykorzystane również środki unijne.

Rekomendacje ministra funduszy i polityki regionalnej umożliwiają regionom uruchomienie ponad 1 mld zł z funduszy unijnych na działania adresowane do DPS i innych instytucji opieki w związku z pandemią. Są to fundusze, które nie zostały jeszcze wykorzystane przez marszałków województw na działania związane ze świadczeniem usług społecznych. Oprócz tego marszałkowie mogą przesuwać fundusze z innych celów.

– Od wydania rekomendacji minął tydzień, a w kilku województwach już startuje wsparcie, warte łącznie 125 milionów złotych – informuje minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Środki ochrony dla DPS-ów

Dodatkowo resort rodziny, pracy i polityki społecznej zebrał zapotrzebowanie na środki dezynfekujące i ochrony osobistej w placówkach pomocy społecznej. Do realizacji zaopatrzenia na wniosek ministerstwa włączyła się Agencja Rezerw Materiałowych i Fundacja KGHM Polska Miedź. – W sumie do DPS, a także do placówek dla osób bezdomnych trafi 49 tys. litrów płynu do dezynfekcji, ponad 1,5 mln maseczek, 187 tys. przyłbic i ponad 1,5 mln par rękawic – mówi minister Maląg.

Monitoring sytuacji

Minister Maląg podkreśla, że stale monitorowana jest sytuacja w domach pomocy społecznej i resort reaguje na bieżąco na wszelkie niepokojące sygnały. – Codziennie Urzędy Wojewódzkie przekazują do ministerstwa informacje o sytuacji w placówkach. Każdego dnia ministerstwo organizuje również wideokonferencję z dyrektorami wszystkich wydziałów polityki społecznej Urzędów Wojewódzkich – mówi minister.

Z danych zebranych do tej pory przez resort wynika, że do 19 kwietnia potwierdzenie zakażenia koronawirusem odnotowano w 24 z 824 DPS w całej Polsce. Zakażonych jest 311 mieszkańców, czyli 0,39 proc. ogółu mieszkańców we wszystkich domach pomocy społecznej.

Info i fot.: MRPiPS

Data publikacji: 20.04.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również