Osoby pracujące w DPS mają ograniczyć działalność do jednego miejsca pracy

Chcemy, aby osoby, które pracują w DPS-ach, ograniczyły swoją działalność do jednego miejsca pracy; chcemy im to zrekompensować finansowo, bo wiemy, że ludzie pracują w wielu miejscach nie dlatego, że chcą tylko zmusza ich do tego sytuacja finansowa – mówił 21 kwietnia wiceszef MZ Waldemar Kraska.

Kraska pytany podczas konferencji prasowej o sytuację w DPS-ach, podkreślił: – Wszystkie dane – nie tylko polskie, ale i krajów zachodnich – wskazują, że to właśnie pracownicy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych niestety przywlekają zakażenie koronawirusem. Chcemy, aby te osoby, które pracują i muszą pracować w tych DPS-ach, ograniczyły swoją działalność do jednego miejsca pracy – poinformował wiceminister.

Dodał, że resort „chce im zrekompensować finansowo” to, że będą pracowali w jednym DPSie, bo wie, że „ludzie pracują w wielu miejscach nie dlatego, że chcą tylko po prostu zmusza ich do tego sytuacja finansowa”. – W tej chwili, myślę, to trafi do krótkiej konsultacji społecznej, ale będzie to zachęta, abyśmy ten model przyjęli – powiedział wiceminister zdrowia.

Kraska wyraził nadzieję, że stworzenie takiego dodatkowego finansowania i wyrównania straconego uposażenia w innych zakładach pracy spowoduje, że będziemy mieli opanowaną sytuację w DPS-ach. – To na pewno zdecydowanie ograniczy ilość zakażeń w DPS-ach, bo widzieliśmy, jakie duże to były ogniska, jaka to jest bardzo duża liczba osób – zwrócił uwagę. (PAP)

Daria Porycka, fot. freepik.com

Data publikacji: 21.04.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również