Uczestnicy konferencji
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się 10 maja konferencja dot. współpracy PFRON z organizacjami trzeciego sektora. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach cyklu spotkań „Koalicja na rzecz osób niepełnosprawnych".
Regionalne konferencje tego cyklu odbywają się w 16 największych miastach w Polsce, przy ścisłej współpracy oddziałów PFRON i urzędów wojewódzkich. Konferencję w Katowicach poprowadziła red. Beata Tomanek z Polskiego Radia Katowice.
W spotkaniu udział wzięli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, zastępca prezesa PFRON ds. programowych Dorota Habich, dyrektor Oddziału Śląskiego PFRON Jan Wroński, a także parlamentarzyści oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z regionu.
Na początku konferencji wojewoda odczytał list minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. „Doceniamy rolę i możliwości trzeciego sektora. Siłą organizacji pozarządowych jest „praca u podstaw”, w bezpośrednim kontakcie z lokalną społecznością, ze znajomością panujących realiów i problemów trapiących mieszkańców. Za trzecim sektorem stoją ludzie z pasją i entuzjazmem, którzy swoim zaangażowaniem, posiadaną wiedzą i poczuciem misji budują lepszy świat, tworzą fundament wspólnoty i przełamują krzywdzące stereotypy. Dotyczy to zwłaszcza pracy z osobami niepełnosprawnymi. To nasz wspólny mianownik. Wszystkie działania Ministerstwa podejmujemy z myślą o drugim człowieku” – napisała szefowa MRPiPS w liście do uczestników konferencji.
Organizacje pozarządowe są bardzo ważnym partnerem PFRON, który sukcesywnie zwiększa środki przekazywane tym organizacjom, działającym w najważniejszych obszarach życia społecznego, zawodowego i kulturalnego. PFRON w 2019 roku przeznaczy prawie 279 mln zł na realizację przedsięwzięć wskazanych przez partnerów, a znaczna część pieniędzy trafi do województwa śląskiego.
– Organizacje pozarządowe, które działają w społecznościach lokalnych, są w stanie identyfikować potrzeby i razem z nami kształtować również system wsparcia – zaznaczyła Dorota Habich. – Są jednym z najważniejszych partnerów Funduszu w realizacji zadań. W kraju działają 143 tys. organizacji pozarządowych, z czego jedna czwarta działa na rzecz osób niepełnosprawnych.
O efektywnej współpracy z Funduszem mówili też przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu województwa śląskiego. – W ubiegłym roku udało nam się oddać do użytku nowy obiekt dla ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczego, który w połowie został sfinansowany właśnie ze środków PFRON – powiedziała Dorota Kohut, prezes Towarzystwa Opieki nad Niepełnosprawnymi w Ustroniu.
– Dzięki dofinansowaniu z PFRON możemy zapewnić ponad 190 godzin rehabilitacji dzieciom, co daje dwie godziny w tygodniu. Jest to ogromna pomoc dla wielu rodzin, których nie stać na ponoszenie wysokich kosztów terapii – powiedziała Beata Mstowska ze Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Częstochowie.
W latach 2015–2019 ze środków PFRON zrealizowanych zostało na terenie województwa śląskiego 155 projektów na łączną kwotę blisko 35 mln zł. Skorzystało z nich ponad 12,6 tys. osób z niepełnosprawnościami. W regionie śląskim istnieje 250 organizacji pozarządowych, 55 warsztatów terapii zajęciowej i 14 zakładów aktywności zawodowej.
W podsumowaniu konferencji Jan Wroński, dyrektor Oddziału Śląskiego PFRON podkreślił, że takie spotkania bardzo potrzebne. Wystąpienia przedstawicieli organizacji pozarządowych to niewątpliwie inspiracja dla PFRON, który w ten sposób lepiej rozpoznaje potrzeby środowiska.
Tekst i fot. Ewa Maj
Data publikacji: 13.05.2019 r.