Wspomnienie o Ryszardzie Wojciechowskim

Wspomnienie o Ryszardzie Wojciechowskim

Dziesięć lat temu zmarł Ryszard Wojciechowski - wybitny działacz ruchu spółdzielczego. Jego silna osobowość kształtowała się w trudnych, tuż powojennych warunkach kiedy to w 1945 roku po śmierci ojca w wieku zaledwie 15 lat musiał przerwać naukę i podjąć pracę.

Już w latach pięćdziesiątych związał się ze spółdzielczością, w której pracował do końca swojej aktywności zawodowej, łącząc to zarazem z nauką na kolejnych szczeblach, aż do studiów prawniczych i podyplomowych. Kilka kolektywów spółdzielczych powierzało mu funkcję prezesa, a przez ostatnie dwadzieścia lat pracy – do roku 1997 był prezesem Zarządu Spółdzielni Inwalidów „Walter” w Warszawie.

Był typem społecznika o wyrazistych poglądach i zawsze dawał wyraz swojej troski o sytuację niepełnosprawnych nie tylko w ramach kierowanych przez niego przedsięwzięć, ale także w znacznie szerszej skali.

Wyrazem uznania dla Jego zaangażowania społecznego oraz pryncypialności było powierzenie obowiązków posła na Sejm X kadencji. To był okres przełomu i początek transformacji kiedy świadome podejmowanie współodpowiedzialności za Polskę i czynne współkształtowanie jej przyszłości wymagało wiedzy, odwagi i umiejętności pozyskiwania sojuszników dla realizacji wartości, których pragnie się bronić. Wszystkie te cechy Ryszard posiadał w najwyższym stopniu.

Był w pracach parlamentu niezłomnym obrońcą środowiska osób niepełnosprawnych, którego interesy były w szczególności zagrożone w momencie gdy zawalił się „realny socjalizm”, a zaczęły obowiązywać reguły gospodarki rynkowej. W nowych warunkach spółdzielczość inwalidów, której poświęcił prawie całe swoje życie zawodowe, była śmiertelnie zagrożona. Jego wielkim dokonaniem, które na zawsze pozostanie we wdzięcznej pamięci naszego środowiska było walne współprzyczynienie się do powstania w 1991 roku nowej ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, tworzącej dla spółdzielni możliwość dostosowania się do nowych realiów. Niezależnie od korekt tytułu tej ustawy oraz dziesiątków nowelizacji – jej zasadnicze założenia są aktualne do dziś.

Wielką zasługą Ryszarda było także i to, że po likwidacji Centralnego Związku Spółdzielni Inwalidów i ograniczeniu prawa do zrzeszania się spółdzielni zainicjował On, wespół z innymi spółdzielcami, w 1991 roku proces ponownej integracji, tworząc Krajowy Związek Spółdzielni Inwalidów i Spółdzielni Niewidomych.

Jako prezes Spółdzielni, Rady Związku, a w ostatnich latach jako przewodniczący Federacji Związków Zawodowych był niezłomnym orędownikiem spraw niepełnosprawnych spółdzielców. Mimo rozlicznych zajęć na bardzo wielu polach aktywności ten dzielny, twardy człowiek wykazywał szczególną wrażliwość, znajdował czas na przewodniczenie Stowarzyszeniu wspierającemu drużyny harcerskie „Nieprzetartego Szlaku” grupujące dzieci i młodzież niepełnosprawną.
Pamięć o Jego mądrości i dzielności w walce o ideały spółdzielcze będzie naszym wielkim dziedzictwem na dalsze dziesięciolecia.

Niepełnosprawni spółdzielcy

Data publikacji: 25.07.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również