Wybory bez barier
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozpoczęli kampanię informacyjną „Wybory bez barier". Jej celem jest zachęcenie wyborców z niepełnosprawnością do udziału w wyborach parlamentarnych 25 października br. oraz poinformowanie ich o dostępnych metodach głosowania i udogodnieniach w lokalach wyborczych.
W Polsce jest blisko 5 milionów osób z niepełnosprawnością, co stanowi 12,2% ludności kraju. To ogromna grupa obywateli, która powinna czynnie uczestniczyć we współtworzeniu polskiej demokracji i decydować o tym, kto będzie ich reprezentował w Sejmie i Senacie RP przez najbliższe cztery lata. Znowelizowany w 2011 r. Kodeks wyborczy zakłada wiele udogodnień dla wyborców z niepełnosprawnością m.in. możliwość głosowania przez pełnomocnika lub za pomocą nakładki na kartę do głosowania, sporządzonej w alfabecie Braille’a. Ponadto obecne przepisy nakładają na gminy obowiązek dostosowania co najmniej 1/3 lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością. Niestety, mimo tak wielu funkcjonujących ułatwień duża część spośród nich nie korzysta z możliwości oddania głosu.
– Kampania „Wybory bez barier” nie jest pierwszą tego typu inicjatywą upowszechniającą pozytywne postawy społeczne i zachęcającą osoby niepełnosprawne do udziału w wyborach. Jak w latach ubiegłych, tak i teraz Fundusz angażuje się w tego rodzaju kampanie społeczne – powiedziała Teresa Hernik, prezes Zarządu PFRON, 14 października na inaugurującej ją konferencji prasowej.
– Wybory są dla każdego z nas ważnym wydarzeniem. Ta kampania ma nie tylko zachęcić do tego, aby pójść na głosowanie czy pokazać jakie rozwiązania ułatwiają w nich udział, ale także przypomnieć o gwarancji dostępności wyborów dla wszystkich – powiedział Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. – Aby mieć respektowane, realizowane prawa, warto, po pierwsze, skorzystać ze swojego prawa wyborczego, a po drugie – dać się wybrać. Bardzo mi zależy na tym, aby osoby z niepełnosprawnością reprezentowały swoje środowisko, żeby były we wszystkich szczeblach samorządu, żeby były w parlamencie – zapewnił.
– Najważniejsze w kontekście wyborów jest to, że obecnie każdy wyborca z niepełnosprawnością może głosować, bo ma wiele różnych mechanizmów, które ułatwiają mu spełnienie obywatelskiego obowiązku. Wobec tego nikt od głosowania nie powinien się uchylać. Dlatego apeluję: Wykorzystajcie siłę swojego głosu, bo 5 mln głosów może zmienić wszystko! – powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
„5 milionów głosów może zmienić wszystko” to właśnie hasło przewodnie ogólnopolskiej kampanii „Wybory bez barier” W jej ramach przygotowane zostały: spoty radiowe i telewizyjne, animacje instruktażowe na temat udogodnień wyborczych, multimedialny informator wyborczy oraz w pełni dostępna strona internetowa (www.wyborybezbarier.org). Wszystkie te materiały mają zachęcić wyborców z niepełnosprawnością do udziału w zbliżających się wyborach, a także nakłonić ich bliskich do udzielenia pomocy przy głosowaniu.
Organizatorzy kampanii dostarczyli do wszystkich gmin w Polsce pakiet informacyjny dla urzędników samorządów lokalnych organizujących wybory. Znajduje się w nim szereg praktycznych informacji, porad i wskazówek. Materiały te mają wpłynąć na urzędników, aby w odpowiedni sposób pomogli wyborcom z niepełnosprawnością spełnić ich obywatelski obowiązek.
Do 16 października można składać wnioski o głosowanie przez pełnomocnika; za jego pośrednictwem głosować mogą osoby z niepełnosprawnością oraz osoby, które ukończyły 75 lat. Wniosek składa się do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) gminy, w której jest się ujętym w rejestrze wyborców.
Wniosek można również złożyć w postaci elektronicznej. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.
Info: Integracja, oprac. kat, fot. PFRON
Data publikacji: 14.10.2015 r.