Wybory prezydenckie: głosowanie przez pełnomocnika, dopisanie do spisu wyborców
- 30.04.2015
Wybory prezydenckie: głosowanie przez pełnomocnika, dopisanie do spisu wyborców
4 maja to ostatni dzień, kiedy wyborcy, którzy ukończyli 75 lat i niepełnosprawni mogą złożyć wniosek ws. głosowania przez pełnomocnika w wyborach prezydenckich.
Do 5 maja włącznie możemy dopisać się do spisu wyborców, jeśli czasowo przebywamy poza miejscem zameldowania.
Z kolei do 8 maja włącznie jest czas na złożenie wniosku ws. zaświadczenia o prawie do głosowania – umożliwia ono głosowanie w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Wniosek (pisemnie, faksem lub elektronicznie) trzeba złożyć w urzędzie gminy, w którym jest się ujętym w spisie wyborców.
Do zagłosowania przez pełnomocnika potrzebne jest wcześniejsze sporządzenie tzw. aktu pełnomocnictwa. W tym celu najpóźniej 4 maja trzeba złożyć wniosek do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) gminy, w której jest się ujętym w rejestrze wyborców.
Do wniosku trzeba dołączyć m.in. pisemną zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa osoby, która ma być pełnomocnikiem, kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz kopię zaświadczenia o prawie do głosowania pełnomocnika (jeśli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa).
Akt pełnomocnictwa jest sporządzany w miejscu zamieszkania wyborcy, chyba, że wyborca we wniosku zaznaczy inaczej (ale zawsze na obszarze danej gminy). Sporządza się go przed upoważnionym do tego pracownikiem urzędu gminy lub przed samym wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta).
W dniu głosowania wyborca może oddać głos, jeśli wcześniej w jego imieniu nie oddał głosu pełnomocnik.
Do piątku, 8 maja można cofnąć pełnomocnictwo (w przypadku drugiej tury – do 22 maja). W tym celu trzeba właściwemu wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) złożyć oświadczenie w tej sprawie, albo – w dniu głosowania dostarczyć takie oświadczenie właściwej komisji obwodowej.
Prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika mają wyborcy którzy: najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy albo o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, orzeczenie o zaliczeniu do I i II grupy inwalidów, osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Przez pełnomocnika nie zagłosują m.in. pacjenci szpitali, mieszkańcy domów pomocy społecznej, domów studenckich, przebywający w więzieniach i aresztach śledczych. Dodatkowo, przez pełnomocnika nie można głosować za granicą.
Wyborcy, którzy czasowo przebywają poza miejscem zameldowania a także osoby bezdomne, mogą zagłosować w miejscu pobytu. Muszą w tej sprawie do 5 maja w urzędzie gminy, na której terenie przebywają, złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. We wniosku trzeba podać: nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, adres zamieszkania.
Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; ewentualna druga tura wyborów – 24 maja. (PAP)
kno/ as/
Data publikacji: 30.04.2015 r.