Wytyczne dla lekarzy orzeczników zamiast listy chorób rzadkich

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zapowiada, że będą nowe wytyczne dla lekarzy orzeczników o niepełnosprawności, bo potrzebna jest reforma systemu orzeczniczego, a nie lista chorób. Prace nad wytycznymi, które mają pomóc lekarzom orzecznikom rozstrzygać w kwalifikacji dzieci z chorobami rzadkimi, w tym genetycznymi oraz okresu, na jaki powinno zostać wydane jedno orzeczenie o niepełnosprawności, bez konieczności stawania co kilka lat na komisji orzeczniczej trwają w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mają być gotowe do końca roku.

Stopień niepełnosprawności orzeka się na czas określony lub na stałe, natomiast niepełnosprawność dziecka orzeka się na czas określony, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez nie 16. roku życia.
„Przekazane do zespołów wytyczne zawierać będą niezbędną dla przeprowadzenia postępowania orzeczniczego wiedzę o chorobach rzadkich, z uwzględnieniem jej następstw dla rozwoju dziecka oraz ograniczeń funkcjonalnych występujących w przebiegu choroby” – napisał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń, w odpowiedzi na interpelację poselską.

Resort rodziny informuje, że trwają sukcesywne prace nad poprawą całej ustawy o rehabilitacji, także w zakresie orzekania. „Chcemy m.in. uregulować problem dublowania orzeczeń oraz rozwiązać zagadnienia związane z systemem informatycznym, który umożliwiałby dostęp do pełnej informacji na temat orzeczeń i przyznawanych świadczeń. Dłużej ma być też ważne zaświadczenia lekarskie potrzebne do złożenia wniosku o orzeczenie. Chcemy także wydłużyć ważność orzeczeń lekarskich do trzech miesięcy, by osoby stawiające się przed komisją nie musiały przedstawiać specjalistycznych orzeczeń młodszych niż jeden miesiąc.”

Reforma systemu, określone wytyczne zamiast listy chorób rzadkich muszą jednak wyjaśnić kilka jeszcze niejasności, takich jak np. pominięcie innych chorób, np. wad wrodzonych. Problemem jest także brak specjalistów orzeczników w określonych dziedzinach medycznych i np. o orzeczeniu osoby z chorobą genetyczną może zadecydować lekarz nieposiadający wiedzy z genetyki.

„Nad wytycznymi dla lekarzy orzeczników pracujemy z genetykami, ekspertami od chorób rzadkich i specjalistami z zespołów orzekających”– w odpowiedzi informuje biuro prasowe MRPiPS. „Wytyczne mają być formą narzędzia, które oficjalnie zostanie oddane do dyspozycji zespołów orzekających – zarówno wojewódzkich, jak i powiatowych. Staramy się zakończyć prace jak najszybciej, mając świadomość, jak bardzo potrzebne jest to narzędzie.”

IKa, fot.pexels.com

Data publikacji: 28.10.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również