XX TARGI REHABILITACJA W ŁODZI. Promocja nowoczesnej fizjoterapii i rehabilitacji

W dniach 20-22.09.2012 roku w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym w Łodzi odbyła się jubileuszowa, dwudziesta edycja Międzynarodowych Targów Sprzętu Rehabilitacyjnego REHABILITACJA organizowanych przez firmę INTERSWRVIS. Pierwszy raz Targi Sprzętu Rehabilitacyjnego zostały zorganizowane w 1993 roku, uczestniczyły w nich 22 firmy. Z każdą edycją zwiększała się liczba wystawców, zwiedzających, uczestników konferencji, sympozjów i seminariów. Rosła także ranga i prestiż imprezy. Piąta edycja targów została uznana za największą branżową imprezę targową w Polsce.

W latach 2007 i 2010 roku wspólnie z targami odbył się Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji.
Na łódzkich targach po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano wiele urządzeń, które są obecnie powszechnie stosowane w rehabilitacji np.: kriokomorę, saunę na podczerwień, rowery dla osób bez rąk i nóg, biofeedback, zaprezentowany został także skonstruowany przez łódzkich naukowców komputer sterowany wzrokiem.
W tegorocznych Targach Sprzętu Rehabilitacyjnego zaprezentowano nowe rozwiązania i technologie w rehabilitacji na stoiskach 253 firm. W ciągu trzech dni wystawcy zaprezentowali kilka tysięcy produktów: od sprzętu ułatwiającego chodzenie po skomplikowane urządzenia fizjoterapeutyczne oraz supernowoczesne wyposażenie gabinetów i ośrodków SPA. Jak co roku zorganizowano również szereg spotkań i konferencji, które skierowane były zarówno do profesjonalistów, jak i osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Ciekawy program dla odwiedzających przygotowali sami wystawcy. Na stoiskach oraz na przestrzeni prezentacyjnej odbyło się szereg pokazów, a także konsultacji specjalistów, m.in. z zakresu ortopedii, rehabilitacji, fizjoterapii. Zaprezentowało swoją działalność wiele fundacji, instytucji i organizacji pozarządowych, które na co dzień pomagają niepełnosprawnym.
W tym roku tematem wiodącym z były choroby oraz rehabilitacja stóp. Pod hasłem „Zadbaj o swoje stopy” odbyły się warsztaty dla specjalistów pomologów, a odwiedzający targi mogli skorzystać z bezpłatnych badań stóp i wad postawy, także mammograficznych oraz wykonać komputerowe badania kolan, stóp i pięt.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także konferencje poświęcone postępom w rehabilitacji onkologicznej, nauczaniu i terapii uczniów z autyzmem, możliwością rozwoju uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, potrzebie rozwoju aktywizacji zawodowej oraz edukacyjnej osób z niepełnosprawnością. W ramach obchodów Europejskiego Roku Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowano także konferencję z zakresu edukacji ustawicznej osób dorosłych.

Wśród przedsięwzięć towarzyszących tegorocznym Targom na uwagę z pewnością zasługiwała także wystawa zdjęć pod hasłem „Kaleka czy Coolaway” – autorstwa Andrzeja Wiktora – pokazujących niepełnosprawność w sposób alternatywny, z podkreśleniem podobieństw między ludźmi zdrowymi i niepełnosprawnymi.

Podczas uroczystego otwarcia XX Targów REHABILITACJA zaproszeni goście, w podziękowaniu za wieloletnią współpracę, zostali uhonorowani Złotym Logo oraz Jubileuszowymi Statuetkami Targów Rehabilitacja.
Złote Logo otrzymali m.in.:, Marek Kijański, Jolanta Kujawa, Andrzej Kwolek, Elżbieta Łuczak, Henryk Waszkowski.

Jubileuszowe statuetki otrzymali m.in.:
Wystawcy: TECHNOMEX, PANI TERESA MEDICA, KRIOMEDPOL, ELECPOL, HAS MED., STANLEY , MEDEN-INMED.
Instytucje: Polskie Towarzystwo Rehabilitacji, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem , Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji oraz Fundacja Podaj Dalej im. Piotra Janaszka

Targom REHABILITACJA „od zawsze” towarzyszy konkurs o Złoty Medal Targów, który jest wyróżnieniem metod, koncepcji lub produktów nowej generacji promujących ideę nowoczesnej fizjoterapii i rehabilitacji.
Złoty Medal Targów REHABILITACJA 2012 otrzymały firmy:
PAT MEDICINE za ERGOFITNESS – stanowisko do pracy biurowej, profilaktykę pierwotną i wtórną niepełnosprawności w życiu codziennym i zawodowym.

PROVITA za LIFE CHOICE – urządzenie umożliwiające chorym z niewydolnością oddechową możliwość opuszczenia domu, realizację marzeń i integrację społeczną.
Przenośny koncentrator tlenu LifeChoice jest obecnie pierwszym tego typu urządzeniem, dzięki funkcji Auto Mode Technology automatycznie wykrywającym zapotrzebowanie pacjenta na tlen i dostosowującym do niego w okresach aktywności i snu aplikowaną terapię. Urządzenie jest lekke i przenośne (3,2 kg). potrzebuje mniej niż minutę , aby podawać wymagane stężenie tlenu

KALMED Iwona Renz za ARTROMOT ACTIVE-K – rozbudowę szyny do terapii ciągłym ruchem biernym umożliwiającą zastosowanie precyzyjnego czynnego ruchu z dawkowanym oporem oraz oprogramowanie treningowe.
ARTROMOT® ACTIVE-K jest zmotoryzowanym urządzeniem fizjoterapeutycznym, które wykorzystuje unikalne połączenie metod rehabilitacyjnych. Ćwiczenia z ACTIVE-K pozwalają pacjentom odzyskać bezbolesną mobilność stawu biodrowego i kolanowego już we wczesnym etapie pooperacyjnym oraz stymulują proces gojenia. Zastosowany ruch aktywny pacjenta kontrolowany przez ACTIVE-K zwiększa tzw. czucie głębokie i funkcjonalną siłę kończyny. Następuje także poprawa koordynacji utraconej po zabiegach, operacjach i urazach.

Wyróżnienia otrzymały firmy:
TERMA Sp. z o.o. za AVIOR – prototypowe, innowacyjne urządzenie do kinezyterapii stawów skokowych z uwzględnieniem konieczności stabilizacji stawu kolanowego.

HARPO Sp. z o.o. za Tobii Technology – innowacyjne oprogramowanie wspierające integrację społeczną. Jest to urządzenie umożliwiające obsługę komputera za pomocą ruchu gałek ocznych.

KOORDYNACJA Mariusz Strzecha za MotionSystem 9D6 – wieloczujnikowy pomiar ruchu, oprogramowanie systemu automatycznego monitorowania rehabilitacji. MotionSystem 9D6 to zestaw elektronicznych czujników ruchu, umożliwiających automatyczne monitorowanie rehabilitacji.

20 lat to czas potrzebny, by wychować i wyedukować jedno pokolenie, by mogło zdobywać praktyczną wiedzę i nabywać doświadczenia.
Dla instytucji, przedsiębiorstw to czas gdy już nie młodość, a właśnie doświadczenie jest ważne. 20 lat dla INTERSERVIS-u – inicjatora tego unikatowego wydarzenia – to pełnia rozkwitu firmy. Życzymy jej kierownictwu i wszystkim pracownikom dalszych dobrych lat, trafionych inwestycji, dobrych decyzji i przedsięwzięć, które pozwolą rozwijać się firmie – więc również Targom REHABILITACJA – w sposób harmonijny i satysfakcjonujący.
Zespół „NS”
fot.: Interservis

PS. Jak zmieniały się Targi doskonale widać choćby zestawiając tytuły materiałów prasowych poświęconych temu wydarzeniu w „Naszych Sprawach”.
Od ogólnego tytułu np. w roku 1994 r. „II Targi Sprzętu Rehabilitacyjnego” („NS” 11/1994), poprzez „Koniec ery smolucha” w 1998 r. (NS 11/1998), czy „Bogata oferta nie tylko sprzętu” w 2011 roku („NS” 12/2011) oraz „Wyraźny rozwój targów i branży”, w 2002 r. („NS” 11/2002), do bardziej szczegółowych: „W hali i pod namiotem. Łódzkie Targi Rehabilitacja w rozkwicie” w roku 2003 (NS12/2003), „Tradycja i high tech. Rekordowa Rehabilitacja w Łodzi” w 2005 roku (NS12/2005), a także „Od codzienności do futurystyki” – 2009 r. (NS 10/2009), „Łódź po raz 19 stolicą nie tylko polskiej rehabilitacji” w 2011 r. (NS 9-10/2011).
W 18 edycjach uczestniczyliśmy w Targach osobiście, rozmawialiśmy z wystawcami, fotografowaliśmy wszystko godne uwiecznienia i zamieszczenia na łamach „NS”. Nasze informacje docierały do szerokiego grona osób z niepełnosprawnością w Polsce, naszych prenumeratorów i nie tylko. W okresie przełomu lat 80 i 90 ubiegłego wieku, to przede wszystkim „Nasze Sprawy” były źródłem wiedzy na temat właśnie działalności targowej i wystawienniczej dedykowanej osobom z niepełnosprawnością w Polsce. Prezentując Targi w Łodzi staraliśmy się zawsze szeroko relacjonować także towarzyszące im imprezy, a przede wszystkim seminaria, warsztaty, konferencje i spotkania poruszające zagadnienia z zakresu rehabilitacji zawodowej, społecznej i medycznej. W tym miejscu po prostu zawsze wiele się działo i dzieje się nadal.

Zobacz galerię…

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również