Z drogi, Mama jedzie! – rozmowa o macierzyństwie z niepełnosprawnością

Nie lubię wyjaśnienia, że ktoś ma chore nóżki. Uważam, że z dziećmi o niepełnosprawności powinno się rozmawiać otwarcie i w mądry sposób – wyjaśnia Małgorzata Żbikowska – mama dwójki dzieci, influencerka, autorka profilu na Instagramie z_drogi_mama_jedzie. W szczerym wywiadzie zrealizowanym dla projektu Sekson w ramach cyklu #wyłączamytabu #włączamywiedzę, Małgorzata mówiła o swoich doświadczeniach, zwracając uwagę na potrzeby matek z niepełnosprawnością, które często nie są dostrzegane.

– Czasami córka pyta ze smutkiem w oczach, czy jestem chora. Wtedy staram się jej wyjaśnić, że moja niepełnosprawność powoduje ograniczenia, ale to nie znaczy, że cały czas leżę z wózkiem pod kołdrą – wyjaśnia Małgorzata Żbikowska.

Bohaterka prowadzi aktywne życie zawodowe i rodzinne. Po urodzeniu dziecka, dzięki wsparciu najbliższych mogła wciąż realizować ambicje zawodowe. – Praca to dla mnie forma aktywizacji – dodaje.

Dużym wsparciem jest partnerski związek, w którym mąż aktywnie wypełnia obowiązki domowe i na równi opiekuje się córką.

– Staraliśmy się odpowiednio dostosować przestrzeń, tak żebym miała poczucie, że sama mogę zająć się dzieckiem. Mamy np. niższe regały na ubrania czy artykuły spożywcze. Problemy zaczynają się po wyjściu z domu – mówi Małgorzata Żbikowska.

Place zabaw często nie są dostosowane do potrzeb rodziców z niepełnosprawnością. Małgorzata słusznie zwraca uwagę na to, że niepełnosprawność nie jest problemem w samodzielnym funkcjonowaniu, wyzwaniem jest niedostosowana przestrzeń. Ważna jest organizacja otoczenia, dostosowanie go w taki sposób, by nie wykluczała osób poruszających się na wózku.

Kobieta zwraca również uwagę na jakość usług medycznych w kontekście opieki ginekologicznej. – Nie przypominam sobie gabinetu ginekologicznego, który byłby dostosowany do moich potrzeb, ale najważniejsze było to, czy będę się czuła bezpiecznie pod opieką lekarza – a to się udało – zapewnia Małgorzata Żbikowska.

Więcej o codzienności mamy z niepełnosprawnością można przeczytać na prowadzonym przez Małgorzatę profilu z_drogi_mama_jedzie na Instagramie. Warto zajrzeć również na fanpage projektu Sekson na Facebooku lub profil na Instagramie, gdzie poruszane są tematy związane z seksualnością, rodzicielstwem i dostępnością ochrony zdrowia osób z niepełnosprawnością.

Całość wywiadu dostępna jest na kanale YouTube Fundacji Avalon i pod tym linkiem.

Celem realizowanego przez Fundację Avalon w ramach projektu Sekson cyklu #wyłączamytabu i #włączamywiedzę jest rozpoczęcie dyskusji na temat życia osób z niepełnosprawnością, które często jest owiane stereotypami. Kolejne odcinki wywiadów, ukazywać się będą raz w miesiącu.

Sekson to projekt poświęcony seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową, którego celem jest przełamywanie stereotypów dotyczących życia intymnego OzN. Na potrzeby projektu przeprowadzone zostały szerokie badania dotyczące życia intymnego OzN. Stworzona została również platforma edukacyjna wraz z Mapą Dostępności oraz wirtualną wystawą sesji zdjęciowych i filmów „Pełnosprawni w miłości”, w której bohaterami są osoby z niepełnosprawnością wraz ze swoimi partnerami lub rodzinami. Raz w roku organizowana jest konferencja poświęcona seksualności i rodzicielstwu, która jest przestrzenią do spotkania i dyskusji specjalistów z różnych dziedzin z osobami z niepełnosprawnością.

Info i fot. Fundacja Avalon

Data publikacji: 26.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również