Z Infolinii wsparcia dla seniorów prowadzonej przez żołnierzy WOT skorzystało już ponad 12 tys. osób

Bardzo dużym zainteresowaniem seniorów cieszy się działająca już od czterech miesięcy infolinia wsparcia WOT w zakresie realizacji szczepień. W tym czasie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielili już pomocy ponad 12 tys. osobom.

Infolinia wsparcia dla seniorów rozpoczęła działalność 18 stycznia tego roku. Pod numerem 800-100-115 seniorzy mogą uzyskać pomoc m.in. przy rejestracji na szczepienia i transporcie do punktu szczepień.

W ciągu czterech miesięcy żołnierze WOT udzielili porad i pomocy telefonicznej w prawie 11 tys. przypadkach. Do tego dochodzą kolejne sprawy – przekazane do realizacji do koordynatora ds. szczepień brygady. Ich liczba przekroczyła 1300.

– Zgłoszenia najczęściej dotyczyły przetransportowania osoby do punktu szczepień oraz dokonania rejestracji na szczepienie. Zabezpieczenie techniczne infolinii realizuje Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – powiedział PAP kpt. Marcin Kowal z 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, który dodał, że dzienna liczba odbieranych połączeń waha się w przedziale od 50 do ponad 100.

– Dzwonią osoby starsze, schorowane, niepełnosprawne z różnymi problemami i pytaniami np.: czy wojsko jest w stanie przetransportować osobę niepełnosprawną, czy może pomóc w zniesieniu seniora na wózku w bloku bez windy i w podobnych przypadkach. Pomagamy także w zmianie terminu i miejsca szczepienia, jak i przyśpieszenia terminu szczepienia – podkreślił kpt. Kowal.

Żołnierze pomagają także przy organizacji mobilnego punktu szczepień, dzięki któremu możliwe jest zaszczepienie seniora w domu. Organizują również transport dla osób starszych, które korzystają z zabiegów rehabilitacyjnych.

Infolinia wsparcia seniorów – 800-100-115 jest czynna codziennie w godzinach 7.30 – 19.30. Działanie Infolinii ma usprawnić proces realizacji szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień. Kpt. Kowal zaznaczył, że na szczeblu każdego województwa, w brygadach obrony terytorialnej wyznaczeni zostali żołnierze – koordynatorzy, do których trafiają usystematyzowane potrzeby osób z danego regionu, zebrane wcześniej przez operatorów infolinii.

– Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają seniorów od momentu elektronicznej lub telefonicznej rejestracji, koordynują pomoc w dowozie przez podmioty do tego zobowiązane (np. gminy, urzędy miast) lub w sytuacji szczególnie trudnej, sami zorganizują wojskowy transport do punktów szczepień – powiedział Kowal. (PAP)

Janusz Majewski

Data publikacji: 13.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również