Za kilka dni możliwe ogłoszenie zmian w Programie „Za życiem”

Logotyp programu "Za życiem"

Myślę, że w ciągu najbliższych dni premier ogłosi zmiany we wprowadzonym przed kilkoma laty Programie „Za życiem” – powiedział 31 października wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

– Program cały czas jest realizowany, przy czym każdy rok jego realizacji to są kolejne doświadczenia i kolejne przemyślenia. Od kilku miesięcy rozmawiamy o tym, że pewne elementy w tym programie trzeba istotnie zmienić, poprawić jego skuteczność, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego w pewnym sensie zmusił nas do bardzo szybkiego zadziałania w tej sprawie po to żeby pokazać rodzinom, że my ich nie zostawiamy, że my chcemy dokonać pewnej także jakościowej zmiany – mówił Wdówik w programie „Polski punkt widzenia” w Telewizji Trwam.

Wdówik zaznaczył, że trwają bardzo intensywne prace nad zmianami w programie. – Myślę, że w ciągu najbliższych dni pan premier ogłosi już te zmiany, które wprowadzimy – dodał.

– Bardzo czekają rodzice na to żeby przy świadczeniu pielęgnacyjnym, które teraz otrzymują mogli pracować. To jest taki element, który ze względu na swoją złożoność i liczbę osób, które z tego korzystają jest skomplikowany do rozwikłania. Ale wydaje się, że już mamy rozwiązanie jak to zrobić żeby rodzice mogli zarabiać pieniądze, a równocześnie żeby to nie było zagrożeniem dla budżetu – podkreślił Wdówik.

Wiceminisitr wrócił uwagę, że może dojść do takiej sytuacji, że po zmianach osoby, które pracowały i nie pobierały świadczenia pielęgnacyjnego, nadal pracując wystąpią o to świadczenie.

Wdówik podał, że najwyższe świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1830 zł miesięcznie, a według Departamentu Świadczeń Rodzinnych MRiPS po zmianach mogłoby je pobierać 700 tys. osób.

– To jest rzeczywiście istotny element budżetowy, ale wydaje się, że już mamy na to rozwiązanie – zaznaczył wiceszef MRiPS. (PAP)

Jerzy Rausz

Data publikacji: 02.11.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również