Zmienił się świat obok nas
Po licznych prezentacjach w Katowicach wystawa fotogramów „25 lat – ludzie, emocje, wydarzenia", 4 marca br. zagościła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemianowicach Śl. 25 fotogramów prezentujących historię ludzi – bohaterów i słuchaczy audycji radiowej „Gdzieś obok nas", z okazji jubileuszu –25 lat jej istnienia – przedstawiła jej autorka, redaktor Beata Tomanek.
Wrażliwa i pełna empatii dziennikarka jest laureatką wielu znaczących nagród, ważnych nie tylko dla środowiska osób z niepełnosprawnościami, które w 2005 r. obdarowało ją wyróżnieniem „Ecce Homo”, a w 2010 roku przyznało jej nagrodę „Super Lodołamacza”. W 2014 r. została wybrana kobietą sukcesu do złotej 10. Śląska.
Audycja radiowa „Gdzieś obok nas” pierwotnie adresowana do ludzi niewidomych szybko stała się audycją kierowaną do szerokiego ogółu ludzi z niepełnosprawnościami. 25 fotogramów wybrali jej słuchacze, uznając je za bardzo ważne dla całego środowiska. Pokazują one ludzi i wydarzenia przełomowe w okresie ostatniego 25-lecia.
Prezentując fotogramy na wernisażu wystawy w Galerii Biblioteki Miejskiej w Siemianowicach redaktor B. Tomanek podkreśliła, że audycja „Gdzieś obok nas” dzisiaj to prawie już instytucja, do której zgłaszają się osoby szukające wsparcia w trudnych momentach swojego życia, osoby z różnymi dysfunkcjami i ograniczeniami. – Przez ostatnie 25 lat bardzo zmienił się nasz świat, zmieniło się też postrzeganie tej grupy ludzi i oni sami też się zmienili – podkreśliła B. Tomanek. – Te 25 lat to wolny rynek, często drapieżny a nawet okrutny dla słabszych, ale też demokracja i wolność w podejmowaniu decyzji. W tym świecie wszyscy musieliśmy się odnaleźć. Przede wszystkim osoby niepełnosprawne.
W ciągu tych lat ludzi, którzy zmieniali rzeczywistość wokół i obok nas było i jest naprawdę dużo. Wybrani zaś przez słuchaczy audycji ludzie i wydarzenia na 25. prezentowanych fotogramach, to prawdziwe „znaki czasu”.
Na planszach można również zobaczyć ludzi, którzy wychowali się już w wolnej Polsce. Możliwość korzystania z olbrzymich udogodnień technologicznych dała im szansę na twórcze i satysfakcjonujące życie nawet pomimo rozległej niepełnosprawności. O wielu tych osobach i ich działaniach piszą także dziennikarze „Naszych Spraw” – czasopisma, które zostało również wyróżnione przez słuchaczy audycji „Gdzieś obok nas”.
– Współdziałamy z „Naszymi Sprawami”, które są równolatkiem naszej audycji w roku ubiegłym również obchodziły jubileusz 25-lecia – podkreśliła red. B. Tomanek. – Bardzo często szukam w „Naszych Sprawach” odpowiedzi na wiele pytań, bo jest to pismo o zasięgu ogólnopolskim, jego dziennikarze, jeżdżąc po całej Polsce, są obecni na różnych wydarzeniach, opisują je, prezentują różne sprawy, problemy i ludzi.
Audycja „Gdzieś obok nas” ma zasięg regionalny i fajnie mieć taką podpowiedź, za co jesteśmy wdzięczni – podsumowała.
– Trzeba przyznać, że to działa w obie strony, bo nas audycja red. Beaty Tomanek wielokrotnie inspirowała – skonstatował Ryszard Rzebko, redaktor naczelny pisma.
Mottem tej audycji jest, by o trudnych sprawach mówić pozytywnie, „ku pokrzepieniu serc”, by można było sprostać codziennym problemom. – Od początku przylgnęły do mnie tematy społeczne – podkreśla redaktor B. Tomanek – wydaje mi się, że miałam takie predyspozycje. Zaczynałam swoją pracę radiową od rozmów z doktor Marią Trzcińską-Fajfrowską, która stworzyła – na tamte czasy bardzo nowatorski – ośrodek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, noszący obecnie jej imię – opowiada dalej. – Była jedną z pierwszych osób występujących w audycji „Gdzieś obok nas”. Podpowiadała mi tematy. Wchodzenie bowiem w hermetyczne środowisko osób niepełnosprawnych nie jest łatwe, szczególnie nie było 25 lat temu! Ona przez kilka lat – aż do jej tragicznej śmierci – była prawdziwym duchem tej audycji, otworzyła oczy wielu ludziom na świat „obok nas”.
Wspominając początki audycji podkreśliła, że wszystko zaczęło się od Norberta Galli prezesa Śląskiego Oddziału Polskiego Związku Niewidomych, który bardzo się zaangażował w „rozruszanie” audycji. Również on był jej dobrym duchem. Fascynującym człowiekiem był także Wojtek Maj, w początkowym okresie współprowadzący i współtworzący audycję „Gdzieś obok nas”. Jak powiedziała red. Tomanek – „Człowiek wielowymiarowy”. Jest osobą niewidomą, wówczas był asystentem na uczelni i tłumaczem przysięgłym z języka angielskiego, do tego racjonalizator i wynalazca, a poza tym świetny muzyk i człowiek z ogromnym poczuciem humoru.
Te trzy niezwykłe osobowości nadały ton audycji „Gdzieś obok nas” a czwarta – jej autorka – potrafiła ją ulepić i przeprowadzić przez ćwierćwiecze w dobrym zdrowiu, ciekawą życia, ludzi i świata. I co ważniejsze – wciąż potrzebną.
Wystawa fotogramów będzie „wędrować” dalej. Będziemy jej wiernie towarzyszyć.
Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko
Data publikacji: 9.03.2015 r.