Znamy laureatów Medalu św. Brata Alberta za 2016 rok

Znamy laureatów Medalu św. Brata Alberta za 2016 rok

Podczas konferencji, która odbyła się 9 stycznia w restauracji Biała Róża w Krakowie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta, Anna Dymna prezes Fundacji "Mimo Wszystko" oraz Jan Bujnowicz, przewodniczący Rady Fundacji im. Brata Alberta ogłosili laureatów Medalu św. Brata Alberta za pomoc.

Są to siostra Małgorzata Chmielewska, Marcin Gortat, Kazimierz Orzechowski, Marek Piekarczyk oraz rodzina państwa Tomalów.

Medale zostaną wręczone 13 marca br. podczas uroczystego finału Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Kapituła Medalu co roku zbiera się w rocznicę śmierci świętego aby zauważyć i docenić te osoby, które swoją działalnością niosą dobro tym, którzy go bardzo potrzebują – osobom z niepełnosprawnością, ubogim, wykluczonym społecznie. W tym roku przypada dwudziesta rocznica ustanowienia nagrody i wręczenia jej po raz pierwszy postaci wybitnej, śp. ks. kard. Franciszkowi Macharskiemu. Obok niego w 1997 r. uhonorowani zostali Jan Rokita i Stanisław Handzlik.

Tegoroczni Kawalerowie i Damy Medalu to osoby działające w różnych obszarach życia publicznego, ale też prywatnie wspierające działalność charytatywną. Siostra Chmielewska, jak nazwał ją ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski niemalże „brat Albert w spódnicy”, od wielu lat zajmuje się pracą na rzecz osób niepełnosprawnych, bezdomnych, ubogich. Jest pierwszą siostrą zakonną, która adoptowała dziecko cierpiące na zaburzenia autystyczne. Osoba o wielkim sercu, która „uruchamia” do działania tych, z którymi inni nie chcą mieć nic wspólnego.

Koszykarz Marcin Gortat jest znany nie tylko ze swoich sukcesów sportowych, a także działań na rzecz osób młodych. Jego Fundacja MG13 wspiera młodzież, w tym z niepełnosprawnością, w dążeniach do realizacji własnych marzeń sportowych. Sportowiec wspiera również działalność Fundacji im. Brata Alberta w Łodzi, dzięki jego pomocy i zaangażowaniu w akcję „Zbuduj z Bratem Albertem” udało się tam uruchomić nowy dom pomocy społecznej. Kolejną formą pomocy był udział w sesji zdjęciowej do charytatywnego kalendarza Fundacji na 2016 rok.

Reżyser Kazimierz Orzechowski to postać nierozerwalnie związana z Ogólnopolskim Przeglądem „Albertiana”. Rokrocznie koncert finałowy odbywa się na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego, którego przez długie lata dyrektorem był właśnie laureat. Zaangażowanie osób niepełnosprawnych w sztukę wspierał również biorąc udział w przygotowaniach spektakli Teatru Radwanek, działającego w ośrodku terapeutyczno-rehabilitacyjnym „Dolina Słońca”.

Marek Piekarczyk słynie ze swojej twórczości wokalnej, jako lider rockowego zespołu TSA oraz juror jednego z muzycznych konkursów telewizyjnych. Muzyk chętnie współpracuje z osobami niepełnosprawnymi i działa na ich rzecz. Jest zaangażowany w organizację Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie oraz własnego festiwalu w Bochni.

Państwo Jolanta i Tadeusz Tomalowie 10 lat temu wybudowali w Nieszawie (woj. kujawsko-pomorskie) dom dla siebie i swojego syna Szymona. Niestety mając dwadzieścia lat zginął on tragicznie w wypadku samochodowym, a jego rodzice postanowili przeznaczyć nowy dom na rzecz osób potrzebujących. Darowiznę przekazali Fundacji im. Brata Alberta, która utworzyła w nim środowiskowy dom samopomocy, docelowo dla 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi. Pierwszych uczestników dom przyjął już w listopadzie ubiegłego roku.

Na konferencji zaprezentowano także nowy kalendarz charytatywny Fundacji, tym razem przez dwanaście miesięcy jego użytkownikom towarzyszyć będą anioły stworzone przez osoby z niepełnosprawnościami z całej Polski.

Oprac. kat, fot. Fundacja im. Brata Alberta
Data publikacji: 11.01.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również