Znamy wyróżnionych Medalem św. Brata Alberta

W krakowskiej restauracji „Biała Róża” odbyła się 9 stycznia konferencja prasowa poświęcona 23. Ogólnopolskiemu Festiwalowi Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”. Konferencja była przede wszystkim okazją do zaprezentowania tegorocznych laureatów Medalu im. Świętego Brata Alberta, co uczynił Jan Bujnowicz, przewodniczący Kapituły Medalu.

Są one przyznawane za bezinteresowne działanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy, a otrzymają je Joanna Kulig, Piotr Zieliński, Cecylia Chrząścik, Alexander Kurek oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża z Ukrainy.

– Co roku wręczamy dwa lub trzy medale, ale ponieważ mamy jubileusz – Fundacja im. Brata Alberta obchodzi jubileusz 35-lecia, a nasza siostrzana fundacja Anny Dymnej 20-lecie – postanowiliśmy, że w tym roku będzie pięć medali – zaznaczył podczas konferencji prasowej ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes fundacji Brata Alberta i duszpasterz osób niepełnosprawnych.

Tegorocznymi laureatami zostali aktorka Joanna Kulig, piłkarz Piotr Zieliński, krakowska działaczka Cecylia Chrząścik, Alexander Kurek oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża pracujących w Starym Skałacie oraz w Żytomierzu w Ukrainie.

Joannę Kulig kapituła zdecydowała nagrodzić za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami. – Asia jest taka, że jak się ją o coś poprosi, to ona natychmiast jest. Pomaga nam, pomaga osobom z niepełnosprawnością, dla niej nie ma rzeczy niemożliwych. Jest jedną z tych osób, które najbardziej sobie zasłużyły na ten medal. To fantastyczna aktorka i to jest cudowne, jak tacy ludzie wspierają inicjatywy i ludzi, których my wspieramy, to jest bardzo cenne – powiedziała Anna Dymna o pierwszej z nagrodzonych.

Joanna Kulig jest m.in. ambasadorką Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, wspierała akcję charytatywną Wirtualny Kulig, której celem jest pomoc podopiecznym Fundacji Niesiemy Nadzieję, była ambasadorką akcji „Biegojazda po Sensoryczny Ogród Marzeń”, zaangażowała się w Szlachetną Paczkę i projekt Akademia Przyszłości.

Natomiast Piotr Zieliński został doceniony za utworzenie domów dziecka na Dolnym Śląsku oraz ich wspieranie w ramach stowarzyszenia „Piotruś Pan”. Piłkarz występujący we włoskim klubie SSC Napoli oraz w reprezentacji Polski kilka lat temu za swoje środki kupił w powiecie ząbkowickim dwa budynki, które zostały wyremontowane i przekształcone w domy dziecka. Do ośrodków prowadzonych przez rodziców piłkarza w ramach stowarzyszenia „Piotruś Pan” trafiają głównie dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Sportowiec wspiera też podopiecznych stowarzyszenia.

– Mogę zdradzić, że bardzo ten wniosek poparł Polski Związek Piłki Nożnej, gdyż uważa, że sportowiec, który łączy swoją wielką pasję piłkarską z pasją społecznikowską, jest wzorem dla innych – dodał ks. Isakowicz-Zaleski.

Za wieloletnią działalność społeczną na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami w ramach Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” w Krakowie uhonorowana została jego prezeska Cecylia Chrząścik. Celem Stowarzyszenia jest integracja osób niepełnosprawnych, szczególnie dzieci i młodzieży, ze społeczeństwem m.in. poprzez organizację festynów, imprez integracyjnych, konkursów i występów teatralnych, akcji charytatywnych oraz spotkań edukacyjnych.

– Wszystkie fundacje, także nasze dwie, podkreślają, że terapia to nie tylko dana osoba niepełnosprawna, ale również jej rodzina. To bardzo ważne, aby tworzyć atmosferę, w której te rodziny są wspierane, akceptowane, czują się jak u siebie – podkreślił prezes fundacji Brata Alberta.

Natomiast Alexander Kurek został wyróżniony za wspieranie budowy domów pomocy społecznej dla osób z niepełnosprawnościami w Łodzi i Radwanowicach. Urodził się w 1939 roku w Trzebini, ale od 40 lat mieszka w Niemczech. Na rzecz budowy domów dla osób niepełnosprawnych przekazał majątek pochodzący ze sprzedaży rodzinnego domu wraz z działkami w Trzebini.

Medal wspólny, za wieloletnią pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami, potrzebujących pomocy oraz ofiar wojny w Ukrainie, otrzymały siostry franciszkanki pracujące w Skałacie Starym i Żytomierzu. Od 1991 roku pomagają niewidomym oraz ich rodzinom. Angażują się też w pomoc ofiarom wojny, szczególnie uchodźcom wewnętrznym z Charkowa i innych miast Ukrainy Wschodniej.

Medale zostaną wręczone 21 marca 2023 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w trakcie 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Albertiana organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”. To coroczne święto teatralne artystów z niepełnosprawnością intelektualną, którzy występują tego dnia przed publicznością na Dużej Scenie teatru.

Ustanowiony w 1997 r. Medal św. Brata Alberta jest przyznawany za działalność na rzecz niepełnosprawnych. Co roku ogólnopolska kapituła powołana przez Fundację im. Brata Alberta przyznaje go ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom z niepełnosprawnościami i potrzebującym pomocy.

Jego pierwszym laureatem był kard. Franciszek Macharski, w kolejnych latach medale otrzymali m.in. rzecznicy praw obywatelskich Andrzej Zoll i Janusz Kochanowski, aktorki Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, a także m.in. Irena Santor, Agnieszka Radwaśka i Marcin Gortat. Medal przedstawiający św. brata Alberta przytulającego dzieci zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.

– Osoby niepełnosprawne intelektualnie są skarbami, o czym my, sprawni, nie zawsze wiemy i pamiętamy. To są osoby czyste jak łza, niewinne jak dzieci. Teatr jest dla nich świetną terapią. Porządkuje im rzeczywistość. Na scenie czują się szczęśliwi, potrzebni, ważni. Są na niej czegoś pewni. A kiedy grają, to grają całymi sobą. Zawsze podkreślam moim studentom ze szkoły teatralnej, że największą siłą na scenie jest radość z tego, że się gra. Osoby niepełnosprawne intelektualnie mają w sobie tę radość, bez względu na to, co grają. Cieszą się tym, że mogą być na scenie. Ludzie, którzy przychodzą na „Albertinę” to widzą. Dlatego jak już raz przyjdą na nasz festiwal, to potem na niego wracają – podkreśla Anna Dymna, pomysłodawczyni „Albertiany”.

Info: PAP, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, oprac. rhr/, fot. archiwum fundacji

Data publikacji: 09.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również