Zobacz Niewidomego

Zobacz Niewidomego

15 października, corocznie od 1970 roku, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski – światowe święto osób z dysfunkcjami wzroku. W Polsce w bieżącym roku takie obchody odbywają się po raz 25. W tym dniu cztery śląskie organizacje pozarządowe wraz z PKP zaprosiły na wydarzenie „Zobacz Niewidomego", które odbyło się w holu głównym Dworca PKP w Katowicach.

– Wszystkich, którzy w tym dniu znaleźli się na dworcu lub przyszli tam specjalnie zabieramy w podróż do świata bez obrazów, jakie w większości znamy, w podróż do świata dźwięków, zapachów i wrażeń odbieranych dotykiem – tłumaczy Katarzyna Mańko, ze Stowarzyszenia Bona Fides.

Nieprzypadkowo wybrane zostało miejsce akcji. Bo to właśnie podróże dla osób niepełnosprawnych są nie lada wyzwaniem. Podczas wydarzenia zostały zaprezentowane sposoby i urządzenia ułatwiające niewidomym codzienne życie (takie jak czytnik koloru, wskaźnik poziomu płynu, książki brajlowskie, obrazy do dotykania). Można było zmierzyć sobie ciśnienie krwi na mówiącym aparacie i napisać na maszynie brajlowskiej swoje imię. Można było także zagrać z niewidomym w specjalne szachy lub inną grę towarzyską. Chętnym wręczono białe laski, by mogli spróbować poruszać się po ścieżkach dostępu lub przejść (w asyście) przez dworzec z goglami symulującymi całkowity lub częściowy brak wzroku na oczach. Gogle zasłaniające oczy założyli także kandydaci na urząd prezydenta Katowic. Pasażerów blokujących ścieżki dostępu uświadamiano czym są te linie, na co powinni zwracać uwagę poruszając się po miejscach publicznych.

W podróży po świecie dźwięków towarzyszyła muzyka na żywo grana na dworcowym białym pianinie.
– Chcemy uwrażliwić mieszkańców na problemy osób niepełnosprawnych, pokazywać im jak pomóc osobie niewidomej i jak nie zachowywać się wobec takich ludzi – wyjaśniali organizatorzy.

em
Data publikacji: 16.10.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również