120 dzieł sztuki dostępnych dla osób niewidzących
"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Dawid" Michała Anioła i kopuła bazyliki św. Piotra są już dostępne, za pomocą audiodeskrypcji, dla osób niewidzących i niedowidzących na portalu iSztuka. Od piątku można tam znaleźć w sumie 120 dzieł sztuki.
Portal iSztuka.edu.pl, który udostępnia sztukę osobom niedowidzącym i niewidzącym – to pionierskie przedsięwzięcie białostockiej Fundacji Audiodeskrypcja.
Audiodeskrypcja to technika umożliwiająca odbiór kultury osobom niewidomym i niedowidzącym. Jest to przekład treści na słowa. Powstają w ten sposób opisy – w formie skryptów tekstowych i nagrań dźwiękowych – filmów, spektakli teatralnych, spektakli operowych, dzieł sztuki. Dzięki temu mogą je poznawać także osoby niewidome i niedowidzące oraz niesłyszące i niedosłyszące.
Do tej pory na portalu było opisanych 60 dzieł sztuki – od prehistorii do renesansu. Od piątku można zapoznać się z kolejnymi pracami z dwóch epok: renesansu i manieryzmu. W sumie to 60 opisów m.in. obrazów: „Dama z gronostajem” i „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci, „Narodziny Wenus” Sandro Botticellego; rzeźb Michała Anioła, grafik Albrechta Dürera, obiektów architektonicznych – kopuły bazyliki św. Piotra w Rzymie oraz dziedzińca arkadowego Zamku Królewskiego na Wawelu.
Jak powiedział PAP prezes Fundacji Audiodeskrypcja Tomasz Strzymiński, praca nad audiodeskrypcją do nich była nieco łatwiejsza niż np. do zabytków średniowiecznych, bo jest więcej dostępnych informacji na ich temat. Jak zauważył jednak informacje potrzebne by zwizualizować dany obiekt osobie niewidzącej, często były niepełne. Np. przy opisie jednego z kościołów trzeba było wyliczać jego wysokość, bo jedyny dostępny wymiar, to była szerokość budowli.
Strzymiński podkreślił, że przygotowujący opisy starali się przeczytać jak najwięcej publikacji o danym dziele, by wiedzieć, co historycy uważają za kluczowe dla danego obiektu i zawrzeć to w audiodeskrypcji.
Udostępnienie dzieł renesansowych i manierystycznych jest drugim etapem projektu „iSzuka”. Został on dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Białegostoku. Fundacja planuje kontynuację przedsięwzięcia i liczy, że uda się pozyskać środki na audiodeskrypcję kolejnych dzieł.
Fundacja Audiodeskrypcja to organizacja pozarządowa, założona przez niewidomych białostoczan – Barbarę Szymańską i Tomasza Strzymińskiego, którzy popularyzują audiodeskrypcję i pokazują jej znaczenie dla niepełnosprawnych. W wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, skąd wywodzi się audiodeskrypcja, ten sposób udostępniania sztuki jest już standardem.
W ciągu kilku lat fundacja nauczyła tworzenia audiodeskrypcji do dzieł filmowych, scenicznych i plastycznych ponad tysiąc osób. Przygotowała audiodeskrypcję m.in. do kilkudziesięciu filmów. Wykonała również audio-przewodniki dla muzeów i miast, audycje radiowe o sztuce; zainicjowała też akcję społeczną pod hasłem „Sztuka, której nikt nie widział” .(PAP)
swi/ rof/pat/
Data publikacji: 02.01.2017 r.