268 mln na wsparcie studentów z niepełnosprawnościami

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek zadeklarował 22 lutego opracowanie nowych rozwiązań służących wsparciu studentów z niepełnosprawnościami. W tym roku państwo przeznaczy na ten cel 268 mln zł.

200 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz 68 mln zł z ministerialnego Funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych – takie sumy zostaną przeznaczone w 2024 r. na dostępność szkolnictwa wyższego dla osób ze specjalnymi potrzebami. 22 lutego podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży minister Dariusz Wieczorek rozmawiał m.in. z przedstawicielami środowiska studentów z niepełnosprawnościami.

Krzysztof Peda z Rady Ekspertów ds. Kształcenia Osób z Niepełnosprawnościami i prezes Zarządu Stowarzyszenia „Twoje Nowe Możliwości” mówił, że wsparcie na uczelniach osób ze specjalnymi potrzebami to opłacalna inwestycja.

– Twarde badania potwierdzają, że absolwenci z niepełnosprawnością niemalże w 80 procentach pracują. Poziom zatrudnienia osób z niepełnosprawnością z wyższym wykształceniem jest analogiczny jak osób pełnosprawnych. W przypadku ogółu osób z niepełnosprawnościami, mamy jedynie około trzydziestoprocentową aktywność zawodową. To wskazuje wprost, że wyższe wykształcenie jest świetną receptą na odciążenie naszego systemu pomocy społecznej z różnych świadczeń, bardzo kosztownych – tłumaczył Krzysztof Peda.

Mówił też, że średnia kwota wsparcia, jaką uczelnia ma miesięcznie na jednego studenta z niepełnosprawnością wyniesie w tym roku 220 zł.

– To starcza na niecałą godzinę wsparcia psychologicznego, trochę ponad cztery godziny wsparcia asystenckiego i niecałe dwie godziny tłumacza języka migowego – powiedział Peda.

Dodał, że do tej pory system ten funkcjonował w dużej mierze dzięki środkom europejskim. – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło przez ostatnie cztery lata niemal 800 milionów złotych na program „Uczelnia dostępna”. Ale wsparcie europejskie skończyło się 31 grudnia i nowe programy finansowane z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego przy dobrych wiatrach ruszą od października tego roku. Obecny system nie pozwoli na utrzymanie działań, które udało wypracować dzięki środkom europejskim – opowiadał członek Rady Ekspertów ds. Kształcenia Osób z Niepełnosprawnościami.

Dodał, że w gremiach, które od dawna dyskutują na temat mechanizmu finansowania wsparcia osób z niepełnosprawnościami, brakowało do tej pory przedstawicieli szkolnictwa wyższego.

Z kolei Agnieszka Kosowska, również należąca do Rady Ekspertów ds. Kształcenia Osób z Niepełnosprawnościami, zapytała ministra o możliwość powołania kogoś, kto koordynowałby wykorzystywanie środków na wsparcie z różnych źródeł, oraz stworzenia w strukturze resortu sekcji odpowiedzialnej za dostępność szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów ze specjalnymi potrzebami.

– Już w 2015 roku rzecznik praw obywatelskich wskazywał, że takiej komórki w resorcie szkolnictwa wyższego nie ma. Tymczasem Polska w 2012 r. ratyfikowała konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Ta konwencja zobowiązuje nasze państwo do tego, żeby zagwarantowało wszystkim osobom z niepełnosprawnościami dostęp do szkolnictwa wyższego – mówiła Kosowska.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek powiedział, że rozważy zarówno stworzenie takiej jednostki, jak i powołanie swojego pełnomocnika odpowiedzialnego za koordynację działań w tej kwestii.

– Uruchamiamy w NCBR 200 milionów złotych (w ramach programu „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego” – PAP). Jeżeli chodzi o sam ministerialny fundusz, w tym roku będzie w nim blisko 68 milionów złotych. Deklarujemy w tym zakresie pomoc i otwartość – zapewniał minister.(PAP – Nauka w Polsce)

Anna Bugajska, fot. freepik.com

Data publikacji: 23.02.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również