ADAPTER – Festiwal Wyobraźni. Film bez barier

ADAPTER - Festiwal Wyobraźni. Film bez barier

W tym roku po raz kolejny realizowany był projekt Festiwal Wyobraźni. W jego ramach udostępniono10 polskich filmów, klasyka naszego kina.

Część z nich to już historia polskiej kinematografii, inne to współczesne produkcje. Znalazły się wśród nich takie kultowe pozycje takie jak „Miś” Stanisława Barei, „Kingsajz” Juliusza Machulskiego oraz „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej z rewelacyjną rolą Danuty Szaflarskiej.

W czterech dolnośląskich miastach organizowane były jednodniowy festiwale, podczas których pokazane zostały dwa wybrane filmy z audiodeskrypcją i napisami. Po projekcjach odbywały się dyskusje z zaproszonymi gośćmi, którymi byli eksperci kina, osoby związane z produkcją filmową. Spotkania były tłumaczone na język migowy.
Odbył się m.in. niezwykły pokaz filmowy w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu – „Popiół i Diament” w 5D.

Bohaterowie kultowego filmu zeszli z ekranu podczas wyjątkowego pokazu, który odbył się 23 października. Podczas projekcji można było poczuć zapach palącego się spirytusu, dotknąć głównego bohatera Maćka Chełmickiego i wsiąść do samochodu, którym jechał w filmie jego wróg – Szczuka.
– Podczas niezwykłego pokazu, udało nam się „wejść do filmu” i przenieść wszystkich w czasie o kilkadziesiąt lat – mówi Robert Banasiak, dyrektor CeTA. – Na jeden dzień z naszych magazynów, wyciągnęliśmy rekwizyty i stroje, które przeleżały tam kolejne dekady. Część z nich pamięta jeszcze plan filmowy Wajdy i Morgensterna. Do współpracy zaprosiliśmy także studentów PWST we Wrocławiu – dodaje.

Organizatorzy przenieśli film do świata realnego dla ponad 200 wyjątkowych gości.
– Pokaz filmowy był przygotowany dla tych, którzy nie widzą lub nie słyszą. Film został opatrzony audiodeskrypcją, a w słuchawce można było delektować się głosem Krystyny Czubówny– mówi Justyna Mańkowska z Fundacji Katarynka. – Pokaz był tłumaczony także na język migowy, a aktorzy, którzy wciągnęli gości do świata filmowej magii, prowadzili dialog posługując się językiem migowym.
Po serii minifestiwali na Dolnym Śląsku można obejrzeć wszystkie 10 filmów z audio-deskrypcją i napisami w sieci. Jest to akcja udostępniania filmów tym, którzy nie widzą i nie słyszą – dzięki audiodeskrypcji i napisom dla niesłyszących. Organizatorzy czekają też na recenzje i dyskusje na platformie. Więcej informacji o projekcie oraz bezpłatny dostęp do filmów znajduje się w portalu www.adapter.org.pl.
Projekt realizuje Fundacja Katarynka oraz Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. „Festiwal Wyobraźni. Film bez barier” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Info: Adapter, oprac. em

Data publikacji: 20.11.2014 r

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również