Aplikacja ułatwi terapię dzieci z autyzmem

Aplikacja ułatwi terapię dzieci z autyzmem

Ciężkie segregatory z instrukcjami postępowania dla osób z autyzmem wkrótce mogą pójść w zapomnienie. Zastąpi je aplikacja, która chorym ułatwi wykonywanie codziennych czynności, a terapeutom - tworzenie sekwencji zadań do wykonania.

Do tej pory jedną z metod terapii dzieci z autyzmem było korzystanie z „planów aktywności”, które pomagały samodzielnie wykonywać różne aktywności. Przy pomocy wskazówek w formie zdjęć lub napisów, dzieci „krok po kroku” widziały jak mają wykonać dane zadanie np. umyć ręce, ubrać się, zbudować wieżę, czy nawiązać interakcję z inną osobą. „Uczenie się schematów działań pozwala osobom z autyzmem łatwiej funkcjonować w społeczeństwie, a nawet podjąć w przyszłości pracę” – informuje Politechnika Gdańska.

Minusem takiego rozwiązania był m.in. sposób przygotowywania takich planów. Terapeuci tworzyli je w formie „papierowej” – jako segregatory z kartkami, na których były zdjęcia bądź napisy. „Każdemu zadaniu edukacyjnemu, a nawet zabawie, przypisany był odrębny segregator, a dla każdego dziecka trzeba było przygotować dostosowane do jego potrzeb zindywidualizowane plany aktywności” – informuje na swojej stronie internetowej Politechnika Gdańska.

Specjalistom z Gdańska cały proces tworzenia planów udało się jednak uprościć. Aplikację wspomagającą terapię dzieci z autyzmem przygotowali studenci Politechniki Gdańskiej kierowani przez dr inż. Agnieszkę Landowską oraz specjaliści z Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, pod kierunkiem dr Anny Budzińskiej i Iwony Ruty-Sominki.
Wydzielono w niej część dla dziecka (do wyświetlania i realizacji planu), terapeuty (do tworzenia i modyfikacji planów) oraz aplikację, która pozwala na dzielenie się swoimi planami z innym terapeutami. Wyposażono ją w bardzo prosty interfejs: bez nadmiaru grafik, kolorów, animacji i przycisków, dzięki czemu stała się przyjazna dla osób autystycznych.

Jak informuje Politechnika Gdańska, dzięki zastosowaniu odpowiednich blokad, dziecko nie może przejść do wykonywania kolejnej aktywności zanim nie wykona aktualnie wyświetlanego zadania. Oprogramowanie może być zainstalowane na urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z planów aktywności również poza ośrodkiem terapeutycznym.

– Jest to szczególnie ważne dla osób, które być może będą musiały korzystać z tego typu instrukcji do końca swojego życia. Osoba, która porusza się i korzysta podczas różnych czynności życiowych z nieporęcznego, obszernego segregatora wygląda ekscentrycznie i zwraca uwagę na swoje dysfunkcje. Natomiast w dzisiejszych czasach posługiwanie się urządzeniami mobilnymi, takimi jak tablet czy laptop jest zupełnie naturalne – mówi dr inż. Agnieszka Landowska.

Terapeutom aplikacja umożliwia tworzenie i modyfikację sekwencji zadań do wykonania przez dziecko w ciągu dnia. – Udało nam się stworzyć specjalistyczną aplikację, która w prosty sposób umożliwi wykorzystanie potencjału urządzeń mobilnych do układania i wypełniania planu aktywności. Pozwoli także zmniejszyć do minimum „kosmiczną” pracę terapeutów, którą wykonują każdego dnia przygotowując materiały terapeutyczne dla dzieci – tłumaczy dr Landowska.

Rozwiązanie, które ma być całkowicie bezpłatne, testują obecnie wychowankowie Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. „Pierwsze testy wskazują, że dzieci chętniej podejmują zadania i szybciej je wykonują – informuje Politechnika Gdańska.
Już wkrótce aplikację będzie można pobrać i stosować w domach, szkołach i ośrodkach. Każdy użytkownik będzie mógł pobrać kod źródłowy aplikacji i samodzielnie rozwijać jej funkcje czy dopasować ją do specyfiki stosowanej terapii.

ekr/ mki/

Data publikacji: 01.09.2015 r.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również