Arteterapia, czyli wykorzystanie sztuki w pracy z osobami z niepełnosprawnością

To jeszcze nie czas na pełne podsumowanie roku, ale już teraz można powiedzieć, że każdy rok przynosi do Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ wiele nowego i dobrego. Realizujemy cykliczne projekty i wydarzenia, a wśród nich są warsztaty dla terapeutów, instruktorów i wolontariuszy z różnych stron Polski Arteterapia drogą do twórczej integracji, które Fundacja realizuje od ponad 10 lat.

Właśnie pod koniec listopada zakończyła się siódma edycja projektu „Arteterapia drogą do twórczej integracji” współfinansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Podsumowując, w tym roku odbyło się 13 warsztatów z różnych gałęzi arteterapii. Praca nad organizacją szkoleń to zawsze duże wyzwanie. Przykładamy szczególną wagę, by zapewnić dogodne warunki warsztatowe, najlepsze materiały i pomoce, ale przede wszystkim najlepszych specjalistów – praktyków z poszczególnych dziedzin. Zorganizowaliśmy warsztaty: zabawoterapii, choreoterapii, hortiterapii, plastykoterapii (I i II stopnia), biblioterapii, ABC arteterapii, teatroterapii (ekspresja ciała w procesie twórczym na scenie oraz teatr czarny, cieni), skulpturoterapii (poziom podstawowy  i zaawansowany) oraz warsztaty rozwojowe: komunikacja i budowanie relacji.

Każda z tych form może być wykorzystana w pracy z osobami z różnym rodzajem i stopniem niepełnosprawności. Uczestnicy mogli wybrać jeden warsztat i wynieść z niego to, czego akurat potrzebują w swojej pracy, by odpowiedzieć na potrzeby i możliwości swoich podopiecznych. Wiele osób wraca do nas co roku, zachęcając do udziału swoich znajomych. Jest to dla nas wspaniała informacja i prawdziwe PODAJ DALEJ!

Oznacza, że przeszkoleni terapeuci korzystają ze zdobytych umiejętności i osiągają coraz lepsze wyniki w pracy ze swoimi podopiecznymi. Najlepiej świadczą o tym ich wypowiedzi:

„Dzięki poznanym metodom pracy będę mogła w różnorodny sposób wspierać moich podopiecznych.”

„Urzekło mnie spojrzenie na komunikację z wielu stron. Było żywo i dynamicznie, jak zwykle z Olą Chodasz. Scenki wywołały mnóstwo emocji, a przede wszystkim głębokich refleksji uczestników. Atmosfera bardzo bezpieczna, sprzyjająca nawiązywaniu relacji. Dodając do tego urokliwe miejsce i pyszne posiłki, warsztaty nie tylko podbiły mój poziom wiedzy, ale też nasyciły zmysły.”

„To czas dla mnie, z warsztatów biorę wszystko, bo wszystko to pomoże mi mieć lepsze relacje z ludźmi.”

Spotykamy się z dużym zaangażowaniem ze strony uczestników warsztatów, jak i wielką wiedzą i bogatym doświadczeniem naszych trenerów. Mimo że warsztaty trwają tylko 3 dni widać, że wśród uczestników powstają więzi. Są one wspaniałą formą nauki i rozwoju w pracy z wykorzystaniem elementów arteterapii. Są również czasem na wymianę doświadczeń, rad, ale też czasem dającym korzyści osobiste. Miła atmosfera, poczucie spełnienia oraz oderwanie się na chwilę od rzeczywistości wpływają często odświeżająco i wspierają samego uczestnika warsztatu.

– Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że absolwenci naszych warsztatów to wyśmienici terapeuci! – podkreśla Anna Rosiak-Walczak, koordynator projektu. – Składam serdeczne podziękowania grupie 190 uczestników projektu, 10 prowadzącym, 28 wolontariuszom i wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację tegorocznych warsztatów. Wszystko dla Was, ale przede wszystkim dzięki WAM! Już teraz rozpoczynamy przygotowania do przyszłorocznej edycji. Trzymajcie kciuki i do zobaczenia w nowym roku!

Warto połączyć piękno z nauką  #arteterapia #fundacjapodajdalej #rozwój #arteterapiadrogądotwórczejintegracji

Zobacz galerię…

Anna Rosiak-Walczak, fot. Fundacja PODAJ DALEJ

Data publikacji: 28.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również