ARTETERAPIA dotarła do mety

Fundacja imienia Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ w Koninie zakończyła właśnie realizację projektu pod nazwą “Arteterapia drogą do twórczej integracji V”. Projekt ten można porównać do podróży pociągiem: dokładnie 14 sierpnia 2020 roku wsiedliśmy do niego na stacji początkowej o nazwie zabawoterapia. Był to pierwszy z warsztatów, a potem czekało nas jeszcze 16 warsztatowych przystanków.

Każdy z nich był inny, niezwykły, pełen uśmiechu, przyjaznej atmosfery i prowadzony przez najlepszych specjalistów arteterapii, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. W przystępny sposób opowiadali i pokazywali jak wykorzystać dziedziny arteterapii do pracy z osobami z niepełnosprawnościami, a uczestniczący w warsztatach terapeuci, instruktorzy, asystenci i wolontariusze mogli od razu po warsztatach przećwiczyć nowe formy zajęć ze swoimi podopiecznymi.

Oto co mówili uczestnicy poszczególnych warsztatów:

“Rewelacyjny, merytoryczny warsztat! Otwarci ludzie, prowadzący z przeogromnym doświadczeniem i atmosfera, którą pamięta się długo!” – Agnieszka, warsztat teatr żywego aktora

“Super warsztaty! Kreatywnie, intensywnie, świetny dobór prowadzących oraz metod pracy. Inspirująco!” – Joanna, warsztat zabawoterapii.

“Cudowne warsztaty pełne twórczych myśli, pomysłów, z bardzo świeżym i otwartym podejściem do arteterapii” – Małgorzata, warsztat plastykoterapii.

“Super prowadząca i ekstra zespół – nic więcej do wspólnej pracy nie potrzeba” – Emilia, warsztat skulpturoterapii.

Arteterapeutyczny pociąg przejechał przez takie stacje jak choreoterapia, muzykoterapia, plastykoterapia, teatroterapia, biblioterapia, komunikacja i budowanie relacji czy przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu.

Realizacja projektu przypadła na dość wymagający czas trwania pandemii, dlatego podjęliśmy także zupełnie nowe wyzwanie w postaci realizacji dwóch warsztatów całkowicie zdalnych i nasz pociąg “odwiedził” również dwie stacje pod nazwą “Oswoić online – twórczy kontakt zdalny z podopiecznymi”.

Osobom, które z różnych powodów nie mogły pojawić się na naszych warsztatach, a bardzo chciały choćby podejrzeć jak one wyglądają, zaproponowaliśmy “podglądanie przez dziurkę od klucza” – za pośrednictwem zamkniętej grupy na Facebook’u można było przez godzinę podglądać zajęcia w ramach teatroterapii, muzykoterapii oraz skulpturoterapii.

W dniach 19-21 marca dotarliśmy na ostatni przystanek – stacją końcową był warsztat skulpturoterapii, który piękną, glinianą klamrą zamknął cały cykl warsztatów.

Ta nieprawdopodobna podróż trwała 8 miesięcy, do arte-pociągu wsiadło łącznie 203 terapeutów, instruktorów oraz asystentów z całej Polski, którzy wraz z fantastycznymi prowadzącymi zwiedzili niezwykłe rejony arteterapii, wymienili się doświadczeniami i nawiązali cenne relacje, które trwają do dziś. Nie sposób nie wspomnieć także o niezastąpionych wolontariuszach Fundacji PODAJ DALEJ, którzy byli obecni podczas każdego z warsztatów i czuwali nad jego przebiegiem, dbali o uczestników z niepełnosprawnościami pomagając im podczas zajęć i korzystali jednocześnie z możliwości pogłębienia swej wiedzy z zakresu arteterapii.

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ realizuje warsztaty arteterapeutyczne od 2011 roku i przeszkoliła już ponad 1000 terapeutów, instruktorów, asystentów i wolontariuszy pracujących na co dzień z osobami z niepełnosprawnościami.

Po całej arte-podróży pozostało mnóstwo zdjęć, przepięknych wspomnień, pomysłów na kreatywne, angażujące zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami i to, co najważniejsze: pięknych relacji międzyludzkich. Jesteśmy w nieustającym kontakcie z uczestnikami warsztatów, otrzymujemy od nich cudowne, wzruszające podziękowania czy życzenia świąteczne, a nawet ręcznie wykonane prace, które przeznaczają na licytacje, z których dochód wspiera budowę Osady Janaszkowo – wspaniałego miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Wierzymy, że ta podróż będzie miała swój ciąg dalszy i lada moment spotkamy się w nowym pociągu pędzącym przez kolejne stacje arteterapii.

“Pomimo mojego zamknięcia, mogłam się bezpiecznie i bez presji otworzyć. Dziękuję za wyrozumiałość, akceptację i nowe doświadczenia! Do zobaczenia w Koninie 😊” – Katarzyna, warsztat muzykoterapii.

A zatem DO ZOBACZENIA!

Projekt “Arteterapia drogą do twórczej integracji V” jest współfinansowany ze środków PFRON oraz 1%.

Zobacz galerię…

Info i fot. Fundacja PODAJ DALEJ

Data publikacji: 13.04.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również