Bezpłatna szkoła rodzenia i warsztaty o rodzicielstwie

Bezpłatne zajęcia przygotowujące do roli matki i ojca oraz warsztaty o rodzicielstwie. Rusza kolejna edycja wrocławskiej szkoły rodzenia Fundacji „Potrafię Pomóc”!

Wrocławska Szkoła Rodzenia dla kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnościami oraz z chorobami przewlekłymi oferuje dwa rodzaje zajęć:
• program przygotowujący do porodu, połogu i opieki nad niemowlęciem dla osób oraz par, które oczekują dziecka, niezależnie od wieku ciąży;
• warsztaty dla osób, które dopiero zastanawiają się, czy sprawdzą się w roli matki lub ojca albo chcą się do tej roli przygotować.

Udział w zajęciach jest bezpłatny!

Zajęcia we Wrocławskiej Szkole Rodzenia wyróżniają się indywidualnym podejściem do uczestnika, uwzględniającym jego możliwości fizyczne i percepcję umysłową. Liczba godzin oraz terminy realizacji ustalane są bezpośrednio z każdą zainteresowaną osobą. Podczas zajęć mile widziana jest osoba towarzysząca ciężarnej. Przy rekrutacji orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie jest wymagane. Uczestnikami mogą być mieszkańcy Wrocławia. Realizowany przez Fundację „Potrafię Pomóc” program  jest finansowany przez Gminę Wrocław.

Program i wymiar godzin dostosowany jest indywidualnie do każdej uczestniczki i uczestnika. Szkoła Rodzenia i Warsztaty Edukacji o Rodzicielstwie zapewniają teoretyczną oraz praktyczną wiedzę z zakresu: położnictwa, ginekologii, seksuologii, neonatologii, pediatrii, pielęgnowania noworodka, psychologii, fizjoterapii okołoporodowej, fizjoterapii uroginekologicznej. Zajęcia odbywają się stacjonarnie, w pomieszczeniach Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich im. B. Skrzyńskiego przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu lub online.

Dodatkowe informacje, regulamin, formularze aplikacyjne i dane kontaktowe koordynatora projektu znaleźć można na stronie Fundacji „Potrafię Pomóc” w zakładce „Projekty”.
https://potrafiepomoc.org.pl/projekty/wroclawska-szkola-rodzenia-dla-kobiet-z-niepelnosprawnoscia-lub-choroba-przewlekla-2023/

To już kolejna edycja Wrocławskiej Szkoły Rodzenia. O tym unikatowym pomyśle zrobiło się głośno w momencie, kiedy ruszał projekt pilotażowy, czyli w połowie 2020 roku. Wrocławska Szkoła Rodzenia to pierwsza w Polsce szkoła, która koncentruje się na wsparciu osób z niepełnosprawnościami i z chorobami przewlekłymi na drodze do rodzicielstwa. Uczestniczki i uczestnicy otrzymują profesjonalną wiedzę o tym, w jaki sposób poradzić sobie z opieką nad dzieckiem, jak przezwyciężyć ograniczenia wynikające z niepełnosprawności czy choroby przewlekłej. Osoby niesłyszące mogą skorzystać z tłumaczenia migowego. Specjaliści są gotowi odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania. Szkoła promuje świadome rodzicielstwo, kładąc silny nacisk na psychologiczny aspekt, by osoby borykające się na co dzień z przeciwnościami i ograniczeniami zdrowotnymi mogły poczuć pewność siebie w podjęciu tej ważnej, życiowej decyzji.

W 2022 roku w zajęciach szkoły oraz w warsztatach uczestniczyło w sumie 25 osób, w tym 8 kobiet w ciąży i 5 osób im towarzyszących. Pozostali uczestnicy brali udział w warsztatach o rodzicielstwie. To łącznie 212 godzin zajęć. W 2021 i 2022 roku w zajęciach wzięli udział uczestnicy z niepełnosprawnością słuchu, wzroku, ruchową, intelektualną, z wadami genetycznymi a także z depresją, cukrzycą typu 1, epilepsją czy chorobami metabolicznymi.

Projekt “Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Kobiet z Niepełnosprawnością” realizowany jest we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ze środków Gminy Wrocław.

pr/

Data publikacji: 16.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również