Białostockie zoo otwiera się dla niewidomych
Osoby niewidome i niedowidzące będą mogły skorzystać z nowej oferty edukacyjnej mini ogrodu zoologicznego w Białymstoku - Akcent zoo.
Będzie możliwość zwiedzania ogrodu z przewodnikiem, który opowie, jak wyglądają wybiegi dla zwierząt i co w danej chwili robią zwierzęta. W przyszłości będą też interaktywne tablice oraz możliwość spacerowania po zoo z audioprzewodnikiem.
To inicjatywa Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Jak powiedział PAP dyrektor departamentu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w białostockim magistracie Andrzej Karolski, chodzi o to, aby jak najwięcej miejsc dostosowywać do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Akcent zoo przeszedł niedawno gruntowną modernizację, w ramach której, oprócz nowych wybiegów dla zwierząt i woliery dla ptaków, wybudowano nowe ścieżki, wymieniono instalacje, wydzielono też miejsce na tzw. baby zoo, gdzie dzieci mogą obserwować małe zwierzęta. Projekt przewiduje zainstalowanie interaktywnych tablic oraz możliwość spacerowania po zoo z audioprzewodnikiem, co ma być ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych. Jednak – jak podkreślił Karolski – na razie w budżecie nie ma środków na realizację tych pomysłów.
Dlatego też stworzono specjalną ofertę edukacyjną dla osób niedowidzących i niewidomych. Po ogrodzie będzie oprowadzał ich wykwalifikowany pracownik zoo, opowie historię obiektu otwartego w latach 60. XX wieku, o jego specyfice i o nowych zwierzętach. Aby przybliżyć tym osobom miejsce, przewodnik będzie opisywał, co się przed nim znajduje, jak wyglądają wybiegi, co w danej chwili robią zwierzęta, niektóre z nich będzie można pogłaskać – powiedział Karolski.
Pierwsze spacery odbędą się 26 maja; w jednej półtoragodzinnej wędrówce będzie mogło wziąć udział pięć osób wraz z opiekunami.
Wiceprezes białostockiej Fundacji Audiodeskrypcja Barbara Szymańska zwróciła uwagę, że dużym ułatwieniem dla osób niewidomych byłoby przygotowanie też dźwiękowego przewodnika z audiodeskrypcją, dzięki któremu mogłyby one same poruszać się po terenie Akcentu zoo, a nie w grupach z przewodnikiem – osobą oprowadzającą. Taki przewodnik wystarczyłoby wgrać np. do smartfona.
W takim przewodniku znalazłoby się opisanie terenu, poszczególnych miejsc ze zwierzętami i samych zwierząt, również z ciekawostkami na ich temat. – Chodzi o to, by zarówno poznawać zwierzęta, ale i oprowadzić osobę niewidomą po całym zoo – dodała Szymańska. Przypomniała, że Fundacja przygotowywała m.in. przewodnik audio z audiodeskrypcją po Muzeum Przyrody w Drozdowie i Leśnym Parku Edukacyjnym w Bucharzewie.
Akcent zoo zajmuje ok. 3 ha powierzchni. Obecnie przebywa tam ponad 30 zwierząt, głównie tych gatunków, które występują w Polsce północno-wschodniej, ale swoje wybiegi mają też tutaj np. niedźwiedzie i żbiki. (PAP)
swi/ rof/ bno/
Data publikacji: 19.05.2014 r.