Bliżej do kultury i edukacji

Przyjazne muzeum

Muzeum Powstania Warszawskiego jest pierwszą w Polsce tego typu placówką w pełni dostępną dla osób niewidomych i słabowidzących.

Można dotknąć eksponatów, posłuchać opisu, a więc odczuć „zobaczyć” – ekspozycje, udostępnione osobom z dysfunkcją wzroku od 22 grudnia 2010 r.
W zwiedzaniu pomagają im nowoczesny wielofunkcyjny system audioprzewodników oraz materiały w brajlu, z drukiem wypukłym, także pocztówki dźwiękowe, audiodeskrypcja i specjalnie wyszkoleni pracownicy Muzeum. Obiekt został udostępniony w ramach projektu „Poza Ciszą i Ciemnością” organizowanego przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Polskim Związkiem Niewidomych.

IKa

 

Przyjazne biblioteki
Naukowcy Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przetestowali strony www 18 bibliotek uniwersyteckich w Polsce. Oceniali dostosowanie strony internetowej dla potrzeb osób niewidomych i niedowidzących, technikę wykonania serwisów, wygląd i strukturę, użyteczność informacji, edycję i poprawność tekstu. Najlepiej oceniono Bibliotekę Uniwersytetu Śląskiego. Uzyskała 20 z 25 możliwych do zdobycia punktów. Jej serwis www powstał w 2008 r. i jest stale rozbudowywany.

IRCa

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również