Bo Polska jest najpiękniejsza

Latarnia morska w Ustce

Nasz kraj jest prawdziwą skarbnicą dla miłośników odkrywania tajemnic, pasjonatów historii, czy też amatorów odpoczynku na łonie natury. Podróżując po Polsce, dotrzemy do miejsc niezwykłych –tych znanych i tych, które zaskoczą nas swoim oryginalnym, nieznanym dotąd pięknem. Czasem warto zboczyć z utartych szlaków, by odkryć jakąś lokalną perełkę, atrakcję znaną tylko nielicznym. Innym razem, powodowani sentymentem sprzed lat, wybierzmy się tam, gdzie przeszłość zapisała już w naszej pamięci jakieś obrazy, a kolejna wizyta pozwoli poddać je weryfikacji, a na pewno zapewni nowe wspomnienia.

Latarnia morska w Ustce
Na polskim wybrzeżu jest 17 wież nawigacyjnych. Każda z nich to żywy pomnik historii i techniki. Jest w tych budowlach coś wzniosłego, romantycznego. I taka jest również latarnia morska w Ustce wzniesiona w 1892 roku. Znajduje się w pobliżu falochronu i zachodniego wejścia na promenadę. Niedaleko stąd również do pomnika syrenki, jednego z symboli Ustki. Charakterystyczna budowla z czerwonej cegły góruje nad okolicą. Składa się z ośmiokątnej wieży i przylegającego do niej budynku latarników. W 1993 roku latarnia została wpisana do rejestru zabytków i jest udostępniona do zwiedzania. Na szczyt prowadzą kręte, granitowe schody (trzeba pokonać ich aż 190) i tym samym nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.
To nie tylko ciekawy zabytek, ale również atrakcyjny punkt widokowy (latarnia ma prawie 20 metrów wysokości). Myślę, że warto byłoby zaplanować sobie podróż szlakiem polskich latarni morskich. Niezapomniane wrażenia gwarantowane.

Rynek w Sandomierzu
Miłośnicy popularnego serialu na pewno kojarzą ten charakterystyczny rynek i sylwetkę księdza-detektywa mknącego na rowerze po jego pochyłej, kamienistej nawierzchni. W filmie Sandomierz to miasto z wyjątkową dużą liczbą przestępstw. Mieszkańcy żartują z tego wizerunku, zapewniają, że w Sandomierzu jest bezpiecznie i zapraszają do odwiedzania tego starego, pięknego grodu. Miasto leży na siedmiu wzgórzach, co już czyni je niezwykłym, bo tym samym należy ono do elitarnego grona tych, które mają takie szczególne położenie (np. Rzym). Na środku rynku stoi najbardziej rozpoznawalny budynek miasta, czyli gotycki ratusz wzniesiony w XIV wieku. Później był wielokrotnie przebudowywany, co można zauważyć, przypatrując się jego bryle. Fasadę wieńczy przepiękna attyka w stylu renesansowym, natomiast ośmioboczna wieża ratuszowa to już dzieło okresu baroku. Wokół rynku znajduje się wiele ciekawych budynków. Jednym z najokazalszych jest renesansowa kamienica Oleśnickich z podcieniami (obecnie siedziba Poczty Polskiej). To tutaj w 1570 roku podpisano tzw. ugodę sandomierską, na mocy której przedstawiciele różnych wyznań religijnych deklarowali poszanowanie swoich poglądów. Przepiękna jest też kamieniczka wybudowana w stylu klasycystycznym, w której mieści się siedziba lokalnego PTTK-u. W pobliżu są liczne kafejki oraz sklepy z lokalnymi specjałami i wyrobami rękodzielniczymi (piękne wyroby jubilerskie z kamieniem pasiastym!). Przed ratuszem stoi również studnia miejska, figura Matki Bożej oraz pomnik utworzony z kotwicy wydobytej z dna Wisły. To na pewno jeden z najpiękniejszych rynków miejskich w Polsce.

Pijalnia wód w Lądku Zdroju
Polskie uzdrowiska to fenomen sam w sobie. Architektura i zabudowa sanatoryjnych kurortów to często zabytki wysokiej klasy Te przepiękne domy zdrojowe, deptaki, wille kuracyjne! I oczywiście pijalnie wód, bo właśnie „do wód” zjeżdżali się kuracjusze, by zakosztować dobrodziejstw kuracji w przepięknych okolicznościach przyrody i architektury. Najpiękniejsza pijalnia wód w Polsce, w moim odczuciu, znajduje się w Lądku Zdroju w Zakładzie Przyrodoleczniczym „Wojciech”. Budynek zbudowano w 1680 roku na planie koła, a jego wnętrze wzorowano na łaźni tureckiej. W 1880 roku obiekt przebudowano w stylu neobarokowym i to wtedy pojawiła się ta wysmakowana stylistyka, liczne zdobienia, posągi, sztukaterie. Na niższym piętrze znajduje się basen termalny i pokoje zabiegowe, a na wyższym pijalnia wód, część hotelowa i kawiarnia. Uwagę zwraca bogato zdobiona kopuła, doskonale widoczna z basenu termalnego. Dostępne w pijalni źródła mineralne to wody siarkowo-fluorkowe: „Zdzisław” i „Maria Skłodowska Curie”. Podobno przedłużają młodość, poprawiają wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu , przyśpieszają zrastanie się kości, a na pewno poprawiają samopoczucie.

Afrykarium we Wrocławiu
Zoo we Wrocławiu jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym. Istnieje od 1865 roku i zajmuje 33 hektary. Na przestrzeni lat ogród się zmieniał, przybywało zwierząt, wzbogacano formy prezentowania zebranych gatunków. W latach 1971-2001 to właśnie stąd nadawano popularny program telewizyjny „Z kamerą wśród zwierząt”. Audycję prowadzili wieloletni włodarze wrocławskiego zoo – Hanna i Antoni Gucwińscy. W 2014 roku w ogrodzie otwarto Afrykarium, które od tego czasu cieszy się ogromnym powodzeniem. Nie każdy może pojechać do Afryki, więc możliwość bliskiego spotkania z fauną i florą Czarnego Lądu, choćby w miniaturze, jest niezwykle kusząca. To pierwsze tego typu oceanarium w Polsce znajduje się w centralnej części wrocławskiego zoo i oznaczone jest ścianą wyłożoną pomarańczowymi kaflami z wizerunkami egzotycznych zwierząt. Afrykarium podzielone jest na kilka części tematycznych prezentujących różne ekosystemy: Morze Czerwone, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki (z imponującym podwodnym tunelem), Wybrzeże Szkieletów, Dżungla nad Rzeką Kongo. Jednokierunkowa trasa zwiedzania jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych i zajmuje ok. 2 godzin.

Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
To miejsce może budzić pewne kontrowersje, gdyż wśród eksponatów znajduje się wiele wypchanych zwierząt, co nie najlepiej wpisuje się w
tak modne obecnie ekologiczne trendy. Ale jest też bez wątpienia świadectwem zrealizowanego marzenia o dalekich podróżach i pasji, którą dzielą się teraz z nami potomkowie legendarnego podróżnika i pisarza. Arkady Fiedler urodził się w 1894 roku i w swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. Do każdej przygotowywał się z niezwykłą starannością. Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera rozpoczęło działalność 1 stycznia 1974 roku. Utworzono je w zaadaptowanej do tego celu willi rodziny Fiedlerów. Wśród eksponatów znajdują się m.in.: maski i rzeźby obrzędowe, instrumenty muzyczne, broń, a nawet wypreparowane ludzkie głowy. Niezwykła jest też kolekcja tropikalnych motyli, piranie w akwarium i oczywiście zbiór książek Arkadego Fiedlera. Ciekawa jest też ekspozycja zewnętrzna; w muzealnym parku znajdują się wierne kopie (i to w skali 1:1) pomników dawnych kultur. Są wśród nich m.in.: posąg z Wyspy Wielkanocnej, figury różnych bóstw, kalendarz Azteków w kształcie dysku, Brama Słońca z okolic Jeziora Titicaca, żaglowiec Krzysztofa Kolumba Santa Maria i wiele innych. Trzeba przyznać, że rodzina Fiedlerów dokłada wszelkich starań, by miejsce w interesujący sposób upamiętniało podróżnika, jednocześnie będąc placówką edukacyjno-artystyczną.

Archikatedra Gnieźnieńska
„Nie ma bodaj Polaka, który nie słyszał o Gnieźnie. Już na samo wspomnienie tego prastarego grodu serce polskie żywiej bić poczyna, bo według podań i tego co stare piszą kroniki, jest to jakoby kolebka narodu polskiego” – tak pisano w „Przewodniku po Poznaniu i Wielkim Księstwie Poznańskim” wydanym w 1909 roku. Bez wątpienia bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie jest miejscem, które ma ogromne znaczenie dla naszego narodowego poczucia tożsamości. Od 1000 roku jest główną świątynią metropolii gnieźnieńskiej , zwaną czasem „matką kościołów polskich”. Katedra jest kościołem gotyckim, którego budowę rozpoczęto w drugiej połowie XIV wieku w miejscu dawnych świątyń romańskich. W podziemiach znajduje się najstarszy zabytek pisany w Polsce – gipsowa płyta nagrobna pochodząca z 1006 roku. Turystów przyciągają i niezmienne zachwycają słynne Drzwi Gnieźnieńskie, czyli Porta Regia (Drzwi Królewskie). Są jednym z najważniejszych zabytków sztuki romańskiej w Europie. Odlano je z brązu ok. 1170 roku. Na każdym ze skrzydeł umieszczono po dziewięć płaskorzeźb ze scenami przedstawiającymi życie św. Wojciecha. Wnętrze katedry również zachwyca monumentalnym pięknem. Zabytkowe kaplice, kapitularz, kruchty, dzwonnica – każdy z tych zabytków to osobne arcydzieło i bezcenny skarb. W środkowej części prezbiterium, pod ozdobnym, barokowym baldachimem, w srebrnej trumnie znajdują się relikwie św. Wojciecha, patrona Polski. Katedra, znajdująca się na Wzgórzu Lecha, ma ogromne znaczenie historyczne i religijne.

Zobacz galerię…

Lilla Latus, fot. z archiwum autorki, pixabay.com

Data publikacji: 18.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również