Bohaterowie kina i Internetu

Wiesz, że osoba z niepełnosprawnością może być znakomitym aktorem, muzykiem, grafikiem lub fotografem? Przyjdź do szczecińskiego kina Helios i sprawdź jak osoby te realizują się poprzez sztukę.

Od 23 grudnia br. przez kilka tygodni w szczecińskim kinie Helios będzie realizowana ostatnia odsłona kampanii społecznej „Wszystko o niepełnosprawnych”. Przed wybranymi seansami obejrzeć będzie można spot prezentujący osoby z niepełnosprawnością realizujące swoje pasje i talenty. Kampania odbywa się przy współpracy z Europejskim Festiwalem Filmowym „Integracja Ty i ja” w Koszalinie – jednym z największych wydarzeń prezentującym filmy z udziałem tej grupy osób. Dyrektor Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i ja” Barbara Jaroszyk podkreśla, iż to wydarzenie „wzmacnia proces integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Jest także miejscem spotkań osób sprawnych i niepełnosprawnych, dyskusji, wspólnej nauki i współpracy. Tu pokazują, często po raz pierwszy, szerszej publiczności swoje talenty filmowe, muzyczne, malarskie, fotograficzne i sportowe”.

Film jest szczególnym rodzajem sztuki, który dociera do szerokiego grona odbiorców. Może być źródłem poznania problemów osób dyskryminowanych lub wykluczonych społecznie. Obecnie w mediach osoby niepełnosprawne są najczęściej ukazywane jako ofiary, które każdego dnia zmagają się ze swoimi dysfunkcjami. Aktorzy z niepełnosprawnością są najlepszym dowodem na to, że mimo wielu barier można osiągnąć sukces. Na ekranie, tak jak i w życiu codziennym, realizują swoje pasje, pracują, nawiązują pierwsze miłości i wychowują dzieci. Stają się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.

Aktywność twórcza osób z niepełnosprawnością nie dotyczy tylko filmu. Jest także prezentowana za pośrednictwem Internetu. Dla artystów niepełnosprawnych globalna sieć jest szansą na samorealizację i integrację ze społeczeństwem. To właśnie dzięki niej osoby niepełnosprawne mają ułatwioną komunikację ze światem. Dzięki temu to właśnie twórczość, a nie sama niepełnosprawność staje się obiektem zainteresowania.

Więcej informacji na temat kampanii, praktyczne porady oraz prezentację twórczości osób niepełnosprawnych znajduje się na stronie www.dajimszanse.pl . Organizatorzy kampanii zachęcają także do aktywnego udziału w ankiecie znajdującej się na stronie oraz do dyskusji na fanpage’u Facebook.com/dajimszanse.

Organizatorem Kampanii jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Kampania „Wszystko o niepełnosprawnych” jest realizowana w ramach projektu systemowego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej „Profesjonalne kadry – lepsze jutro”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS. Jej celem jest zmiana w postrzeganiu osób z niepełnosprawnością i uznanie ich za pełnoprawnych członków społeczeństwa.

Patronat honorowy nad kampanią objął minister pracy i polityki społecznej.

Oprac. SzymSza

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również