Bożena Kazanowska laureatką Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman

Bożena Kazanowska laureatką Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman

Bożena Kazanowska, twórczyni jedynej w Polsce wypożyczalni książek dotykowych dla dzieci niewidomych i słabowidzących, została laureatką V Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, ustanowionej przez Fundację Dzieci Niczyje i Fundację Zeszytów Literackich.

Wypożyczalnia Bożeny Kazanowskiej działa w Lublinie, książki wypożyczane są dzieciom bezpłatnie i wysyłane na teren całego kraju.
Ilustracje dotykowe (wypukłe, fakturowe) do książek powstają na miejscu i są wykonywane ręcznie przez Kazanowską i współpracujących z nią wolontariuszy. Wszystkie osoby zaangażowane w ten projekt pracują w wypożyczalni na zasadzie pro bono.

Jak przekonują członkowie kapituły przyznającej Nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman, założenie tej wypożyczalni jest przełomem w dostępie do literatury dla dzieci z problemami wzrokowymi i stanowi nową jakość w życiu wielu dzieci i rodziców z tej grupy.
„Pani Kazanowska otworzyła dla dzieci niewidomych i niedowidzących świat czytelnictwa, możliwość czytania książki w brajlu i jednoczesnego +oglądania+ palcami ilustracji. (…) To osoba wybitnie dbająca o dzieci zaniedbane intelektualnie, duchowo, pozostawione bez możliwości korzystania z dobra kultury jaką jest literatura dziecięca. Jej misja polega na wspieraniu, a nawet inicjowaniu wyjątkowych przedsięwzięć dedykowanych takim dzieciom. Podobnie jak Alina Margolis-Edelman, Bożena Kazanowska sprawia, że cichy głos niewidomych dzieci jest bardziej słyszalny” – czytamy w uzasadnieniu do werdyktu.

Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman przyznawana jest osobom zasłużonym w pomocy dzieciom. Statuetkę i nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł co roku otrzymują działacze, przedstawiciele służby zdrowia, oświaty i pomocy społecznej za swoją pracę na rzecz dzieci.
– Szukamy osób, które – podobnie jak Alina Margolis-Edelman – angażują się w pomoc krzywdzonym dzieciom. Pracują z nimi, wspierają je w przezwyciężeniu traumy i powrocie do normalnej codzienności. Walczą o to, by mogły cieszyć się życiem i bezpiecznie dorastać. Często ta ciężka praca dzieje się bez rozgłosu, wbrew przeciwnościom losu i systemu”– mówi przewodnicząca kapituły Agnieszka Holland.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są: terapeuta Ryszard Izdebski oraz psychiatra dziecięca Jolanta Paruszkiewicz (2011 r.), działaczka społeczna Joanna Radziwiłł (2012 r.), pedagog Łukasz Ługowski (2013 r.), terapeutka Marzena Affeldt (2014 r.).

Nagroda została ustanowiona w 2011 r. , a kandydatów do niej można zgłaszać do końca marca każdego roku.

Patronka nagrody, dr Alina Margolis-Edelman – lekarka i działaczka społeczna, nazywana pediatrą świata – w 1991 r. założyła Fundację Dzieci Niczyje. Urodziła się w 1922 r. w Łodzi w rodzinie lekarskiej pochodzenia żydowskiego. Stała się pierwowzorem Ali z „Elementarza” Mariana Falskiego, zaprzyjaźnionego z jej rodzicami. W czasie wojny, jako nastolatka, była pielęgniarką w warszawskim getcie, z którego udało jej się uciec tuż przed likwidacją. Podczas okupacji uratowała życie swojemu przyszłemu mężowi, ostatniemu dowódcy powstania w warszawskim getcie, Markowi Edelmanowi. Lata wojenne opisała we wspomnieniach „Ala z elementarza”.

Po wojnie została lekarzem pediatrą w Łodzi. Po wydarzeniach marca 1968 r. wyjechała z dziećmi do Francji. Tam zaangażowała się w działalność organizacji humanitarnych – najpierw Lekarzy bez Granic, a po 1980 r., gdy organizację opuścił Bernard Kouchner, współtworzyła z nim organizację Lekarze Świata.

Pracowała m.in. na statkach-szpitalach, wyławiających na Morzu Południowochińskim uciekinierów z komunistycznego Wietnamu, a także w szpitalach w Salwadorze, Czadzie, Afganistanie i Bośni, gdzie podczas wojny domowej współtworzyła m.in. ośrodek wsparcia dla ofiar gwałtów. W czasach stanu wojennego w Polsce organizowała pomoc dla Solidarności.

W 1999 r. została odznaczona Orderem Uśmiechu. Zmarła w 2008 r. w Paryżu, w wieku 86 lat. (PAP)

akw/ agz/

Data publikacji: 19.06.2015 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również