Cele i możliwości współczesnej książnicy – Biblioteka Śląska
- 19.12.2024
Biblioteka to nie tylko książki, także ekspozycje, warsztaty, różnego rodzaju turnieje, spotkania, pokazy i spektakle. Nowoczesna książnica jest już oczywiście dostosowana do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Jednocześnie jest placówką, która „animuje kulturę dla każdej grupy społecznej, która przybliża nie tylko do książek, ale też innych ludzi, która promuje czytelnictwo, ale także jest miejscem pracy twórczej w rozmaitych odsłonach” – czytamy w programie „Partnerstwo dla książki” – w ramach projektu „Usłyszeć ciszę” – realizowanym przez Dział Biblioterapeutyczny Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
W opisie projektu „Usłyszeć ciszę” wskazano, że jego celem jest zniwelowanie barier powodujących wykluczenie z życia kulturalnego, na jakie narażone są osoby z dysfunkcjami słuchu, pokazanie wielowymiarowości, wielozadaniowości współczesnej książnicy, która przestała być wyłącznie punktem udostępniającym księgozbiór.
Dział Biblioterapeutyczny Biblioteki Śląskiej zaproponował trzy projekty i wszystkie otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Z myślą o osobach niesłyszących i niedosłyszących z terenu Śląska powstał projekt „Usłyszeć ciszę” (program „Edukacja kulturalna”), który realizowany jest od 26 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. Jego założeniem jest zintegrowanie osób z dysfunkcją słuchu z innymi użytkownikami biblioteki.
Czuwająca nad pozytywnym przebiegiem realizacji projektu z ramienia biblioteki Katarzyna Bielas podkreśliła, że równie istotnym celem tego projektu jest pokazanie, jak ludzie z dysfunkcją słuchu żyją na co dzień, jakie mają sukcesy na gruncie społecznym i zawodowym.
Ostatnim etapem projektu „Usłyszeć ciszę” i jego artystycznym zwieńczeniem był spektakl pantomimy. Teatr HoM z Tychów 17 grudnia br. zaprezentował w holu Biblioteki Śląskiej w Katowicach, przedstawienie pt. „Ukryte,” inspirowane twórczością Tima Burtona. Gdy zabiegany, zapracowany mężczyzna gubi klucz do nakręcania lalek rozpoczyna się niezwykła opowieść. To tragiczna historia miłości, zazdrości i zemsty w baśniowym, nakręcanym świecie.
Była zagrana wyśmienicie przez „osoby” dramatu: mężczyznę, piękną, wyniosłą – nie tylko dlatego, że na szczudłach – damę, dobosza, błazna i Pierrota – marionetkę oraz Kolombinę – pozytywkę.
Wśród publiczności byli beneficjenci projektu – młodzież i dzieci z dysfunkcją słuchu. Żywa, spontaniczna reakcja, chwilami żywiołowy wręcz odbiór świadczyły o ich emocjonalnym odbiorze przesłania spektaklu.
– Przede wszystkim nie przeszkadzaliśmy im w realizacji programu. Jesteśmy dumni, że nasi pracownicy potrafią inicjować, tworzyć takie dobre, wartościowe projekty – podsumowała dr Magdalena Madejska zastępca dyrektora Biblioteki Śl. – Autorką i twórczynią tego sukcesu jest z pewnością Kasia Bielas – dodała kierownik Działu Biblioterapeutycznego BŚl., Dagmara Bałycz. – Cieszymy się, że spektakl się podobał, że spełnił swój nadrzędny cel, którym była integracja tej szczególnej grupy odbiorców z innymi użytkownikami, czytelnikami Biblioteki Śląskiej.
– Chciałabym, aby osoby niesłyszące i niedosłyszące wiedziały, że biblioteka jest dla wszystkich i każda ma jakąś ofertę, z której oni będą mogli skorzystać. Również z usług tłumacza języka migowego. W poszczególnych salach są też wspomagające pętle indukcyjne. Staramy się otwierać na różnych odbiorców – podkreśliła K. Bielas. – Złożyliśmy nowy projekt, w którym mamy nadzieję na następną przygodę z osobami z dysfunkcjami słuchu.
Jesteśmy przekonani, że i ten zamysł uda się Działowi Biblioterapeutycznemu Biblioteki Śląskiej przeprowadzić równie profesjonalnie, bo zaangażowani są wszyscy jego pracownicy, co wielokrotnie podkreślała Katarzyna Bielas.
Info i fot. Iwona Kucharska
Data publikacji: 19.12.2024 r.