COMENIUS w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji

COMENIUS w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji

Pięć dni, sześć grup z krajów Unii Europejskiej, blisko czterdziestu uczestników , nieskończenie wiele wrażeń, wspomnień i doświadczeń – tak, w dużym skrócie, przedstawia się bilans wizyty międzynarodowej grupy młodzieżowej, biorącej udział w programie COMENIUS – Uczenie się przez całe życie.

Polskę w tym gronie reprezentują uczniowie Technikum Ekonomicznego w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu, którzy w listopadzie pełnili rolę gospodarzy.

Edukacja początkiem rozwoju zawodowego
Projekt adresowany jest do osób, które korzystają z różnych form kształcenia specjalnego. Wśród beneficjentów znaleźli się uczniowie szkół i specjalistycznych ośrodków z Belgii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Polski. Uczestnicy nawzajem odwiedzają swoje kraje, poznając nie tylko europejską kulturę, ale przede wszystkim warunki, w jakich na co dzień funkcjonują ich rówieśnicy. Walory turystyczne i rozrywkowe są jedynie dodatkowym pretekstem podróży. Główny cel wzajemnych odwiedzin to wspólne znalezienie recepty na efektywną edukację i rozwój zawodowy. Bo przecież każdy posiada potencjał. Sztuką jest tylko umieć go wydobyć. Listopadowy pobyt we Wrocławiu dał uczestnikom możliwość odkrywania swoich mocnych stron i eliminowania tych słabszych. Zajęcia przewidziane na każdy dzień aktywizowały wszystkich.
Miasto (niezwykłych) spotkań
Szczelnie wypełniony harmonogram nie pozostawiał czasu na bezczynność. Po przylocie i błyskawicznej aklimatyzacji przyszedł czas na uroczysty dzień powitalny. Po prezentacji działań prowadzonych przez szkołę, głos zabrał Piotr Piechaczyk, wiceprezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży z MPDz „Ostoja”, psycholog i trener pracy wspomaganej. O tym, że Wrocław staje się coraz bardziej przyjazny osobom niepełnosprawnym przekonywał rzecznik miasta Wrocławia ds. osób miepełnosprawnych, Bartłomiej Skrzyński. Istotną rolę tego typu projektów w procesie edukacji podkreśliła Weronika Żuławińska, starszy wizytator Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. W międzynarodowy klimat spotkania doskonale wpisał się wrocławski poliglota Grzegorz Pisarski, który – wraz z małżonką – opowiadał o pasji do nauki języków obcych.
Część oficjalna poprzedzała warsztaty zajęciowe, zorganizowane w pięciu różnych wariantach. Był to również moment scenicznego debiutu dla nowopowstałej grupy tanecznej, angażującej osoby niepełnosprawne. Następny dzień upłynął na aktywnym wypoczynku, tym razem nieco dalej od Wrocławia, w Kudowie Zdroju. Uczestnicy projektu mieli możliwość uczestniczenia w kolejnych warsztatach, udając się na wycieczkę Szlakiem Ginących Zawodów.
Sport jest jeden
Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji, uznawane za lokalną kolebkę sportu paraolimpijskiego, z przyjemnością skorzystało z szansy na zaprezentowanie wszystkich swoich walorów. Przedostatni dzień międzynarodowej wizyty rozpoczął się prelekcją najwybitniejszego sztangisty paraolimpijskiego wszechczasów Ryszarda Tomaszewskiego. Prezentacja trofeów i odznaczeń honorowych wywarła na słuchaczach ogromne wrażenie. Dodatkowo pokaz siły przygotowali młodzi adepci atletycznej sztuki, którzy wytrwale trenują pod okiem mistrza. Wszyscy z nich to uczniowie Technikum Ekonomicznego biorący aktywny udział w projekcie Comenius. Formuła pokazu pozwoliła na to, by pozostali uczestnicy, a szczególnie nasi zagraniczni goście, stali się na chwilę profesjonalnymi sportowcami i pod okiem mistrza zmierzyli się ze sztangą.
Organizatorzy nawet na moment nie pozwolili opaść emocjom. Miejsce sztangi i obciążeń zajęły rowery typu handbike. To efekt współpracy Stowarzyszenia Absolwentów oraz Fundacji DOBRY CEL, działających przy Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Obecnie fundament obydwu organizacji stanowią między innymi absolwenci ECDiE: Krzysztof Jankowski i Alicja Więch, którzy opowiadali o swojej drodze do aktywności zawodowej. Warto wspomnieć, że idea rowerowej integracji pojawiła się we Wrocławiu dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Na terenie województwa dolnośląskiego realizowany jest obecnie projekt Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych Za Pomocą Rowerów Integracyjnych. Jego główny koordynator, Stanisław Kośnik, fachowo instruował uczestników pokazu rowerowego, którzy w dalszej części chętnie korzystali z okazji do przejażdżki .
COMENIUS źródłem możliwości
Popołudniowe spotkanie podsumowujące służyło przede wszystkim prezentacji wspólnie wykonanych zadań projektowych. Wszyscy uczestnicy opowiadali o dotychczasowych doświadczeniach zawodowych. Ilustracją były prezentacje multimedialne, prace plastyczne, a nawet specjalnie przygotowane pokazy choreograficzne.
– Udział w programie COMENIUS daje naszym uczniom wiele korzyści. W ramach wymian międzynarodowych mieliśmy okazję odwiedzić dotychczas placówki we Francji, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Mam nadzieję, że ta wzajemna, owocna współpraca potrwa jak najdłużej – konkluduje Stefania Goździk, dyrektor ds. pedagogicznych Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu.
Dyrekcja Centrum składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, których praca i zaangażowanie przyczyniły się do sukcesu całego przedsięwzięcia, a szczególnie koordynatorce projektu Barbarze Daniłowicz, nauczycielce języka angielskiego w szkołach ECDiE. Pozytywne opinie gości były najlepszym potwierdzeniem na to, że zarówno Wrocław, jak i sama szkoła, mają innym wiele do zaoferowania.
Alicja Więch

Data publikacji: 02.12.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również