Dąbrowskie dzieci i osoby z niepełnosprawnością stworzą filmy animowane
- 20.06.2018
Dąbrowskie dzieci i osoby z niepełnosprawnością stworzą filmy animowane
Fundacja „Wygrajmy Razem” z Dąbrowy Górniczej, którą założyli 8 lat temu działacze społeczni i animatorzy życia kulturalnego, Łukasz Baruch i Karolina Żelichowska przygotowuje nowy i ciekawy projekt. Będą to tygodniowe warsztaty, których uczestnicy zrealizują dwa filmy animowane.
Odbywać się one będą w terminie 25 czerwca-1 lipca br., a ich uczestnikami będą dzieci ze świetlic środowiskowych (Fundacja „Godne Życie”, Stowarzyszenie „Dar Serca”) i osoby z niepełnosprawnością (Stowarzyszenie „Krokus”, WTZ „Otwarte Serca”), które podejmą wyzwanie zrealizowania dwóch filmów animowanych, nawiązujących treścią do tematu szeroko pojętej rewitalizacji.
Projekt otrzymał nazwę „Revit – Animacja” co już daje do zrozumienia z czym przedsięwzięcie będzie związane. Organizatorzy zrealizowali podobny projekt dwa lata temu w Węgierskiej Górce i okazał się on dużym sukcesem. W tym roku Fundacja „Wygrajmy Razem” postanawiała aby uczestnicy projektu wykreowali animację na terenach stanowiących priorytetowy obszar rewitalizacji centrum w Dąbrowie Górniczej.
Planem filmowym będą więc Fabryka Pełna Życia (teren po zamkniętej fabryce obrabiarek) i ulica 3 Maja, natomiast pisanie dialogów, wymyślanie postaci i tła do animacji, adepci sztuki tworzyć będą w Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Sienkiewicza 6A).
Należy dodać, że filmy będą wykonywane w tradycyjny sposób za pomocą różnych technik plastycznych i metodą animacji poklatkowej. Warsztaty poprowadzą uznani twórcy i reżyserzy filmów animowanych: Aniela Lubieniecka i Andrzej Kukuła.
Przedsięwzięcie zakończone zostanie uroczystym wręczeniem dyplomów połączonym z koncertem zespołu MEZALIANS ART działającego przy Fundacji „Wygrajmy Razem” (1.07 – Fabryka Pełna Życia). Premiera zmontowanych i udźwiękowionych filmów animowanych będzie miała miejsce w kinie KADR (Pałac Kultury Zagłębia)
„Revit – Animacja” to projekt dzięki któremu uczestnicy – twórcy dzieł filmowych będą mogli rozwinąć skrzydła wyobraźni, a jednocześnie dowiedzieć się w przystępny dla siebie sposób na czym polega i jak ważna jest rewitalizacja zniszczonych terenów. Filmy animowane powstałe w trakcie warsztatów i umieszczone w Internecie mają szansę stać się atrakcyjnym materiałem edukacyjnym zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
pr, fot. organizatorzy
Data publikacji: 20. 06.2018 r.