Dotacje dla niesamorządowych przedszkoli, szkół i placówek ustalane i przekazywane będą na dotychczasowych zasadach; dotację otrzymają też te placówki, w których wypłacenie jej uzależnione jest od obecności ucznia w placówce – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 do 10 kwietnia 2020 r. wydłużony został okres zawieszenia zajęć w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych. Zawieszenie zajęć dotyczy zarówno placówek publicznych, jak i niepublicznych.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa resortu edukacji, w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty ustalanie wysokości i przekazywanie z budżetów gmin i powiatów dotacji dla niesamorządowych przedszkoli, szkół i placówek powinno co do zasady odbywać się na dotychczasowych zasadach, zawartych w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych.
Przypomniała, że w ustawie tej są trzy typy placówek, w których prawo do otrzymania dotacji na ucznia lub wychowanka jest uzależnione od jego obecności w szkole lub placówce. Chodzi o ponad 700 niepublicznych szkół dla dorosłych, około 1300 szkół policealnych i 14 niepublicznych domów wczasów dziecięcych (szkoły i domy wczasów, które w Systemie Informacji Oświatowej wykazały uczniów lub wychowanków).
Ostrowska poinformowała, że aby te szkoły oraz domy wczasów dziecięcych nie utraciły prawa do dotacji w okresie czasowego ograniczenia ich funkcjonowania, resort oświaty przygotował szczegółowe rozwiązania zawarte w rozporządzeniu w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. „Już dotacja za marzec, która zgodnie z prawem powinna być wypłacona do końca tego miesiąca, będzie naliczona w tych trzech szczególnych kategoriach z pominięciem warunku związanego z fizyczną obecnością ucznia w szkole lub wychowanka w placówce” – wskazała.
20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu zamknięcia placówek oświatowych do Świąt Wielkanocnych – pierwotnie szkoły, przedszkola, żłobki miały być zamknięte do 25 marca. Z kolei wcześniej planowana wielkanocna przerwa świąteczna miała trwać od czwartku 9 kwietnia do wtorku 14 kwietnia. (PAP)
Danuta Starzyńska-Rosiecka, fot. freepik.com
Data publikacji: 23.03.2020 r.