Drukarka 3D może wytwarzać… kości!

Specjaliści z Uniwersytetu Stanu Waszyngton opracowali materiał, który wygląda jak kość i ma podobne właściwości. Dzięki specjalnej drukarce trójwymiarowej, która warstwami nanosi dowolny materiał na przestrzenną strukturę, można zaprojektować i wydrukować każdą kość.

Dla specjalistów z dziedziny medycyny regeneracyjnej jest to przełom. Będzie można zaprojektować kształt kości czy zębów; w ten sposób uda się wytworzyć „części zamienne” do zabiegów ortopedycznych. Przeprowadzono już pierwsze próby laboratoryjne. Drukarka 3D z wielu dysz natryskuję masę plastyczną, która stanowi szkielet dla ludzkich komórek. To swoiste rusztowanie będzie znikało gdy zacznie pojawiać się prawdziwa tkanka.

Prof. Susmita Bose, która przeprowadziła eksperymenty uważa, że za 10-20 lat lekarze będą wykorzystywać tę technikę wraz z substancjami przyspieszającymi wzrost kości do regenerowania szczęki, czy kręgosłupa.
Podobne próby z drukowaniem tkanki kości przy użyciu podobnego sprzętu wykonywano również w szkockim szpitalu Monklands.

Jotka

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również