Integracja w Krakowie. Dostępność oznacza lepsze życie

Po raz czternasty zostały zorganizowane Krakowskie Dni Integracji. Ich uroczystą inaugurację stanowiła konferencja „Z dostępnością na Ty”. Podczas tego online’owego spotkania nastąpiło wręczenie nagrody INTEGRALIA dla prof. Janiny Filek. Laureatka wygłosiła wykład dotyczący dostępności. Temu tematowi poświęcony był też panel dyskusyjny. W programie na kolejne dni znalazło się ponad 20 różnych propozycji, w tym muzykoterapia dla duszy i ciała.

25-29 kwietnia 2022 r. odbyły się 14. Krakowskie Dni Integracji. To cykliczne wydarzenie zostało zorganizowane przez 8 krakowskich szkół wyższych oraz Urząd Miasta Krakowa. W 2019 r. stolica Małopolski dołączyła bowiem do Porozumienia Krakowskich Uczelni na rzecz studentów z niepełnosprawnością. Zostało ono zawarte w 2007 r. przez Uniwersytet Ekonomiczny, Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Politechnikę Krakowską. Z czasem przystąpiły do niego kolejne szkoły wyższe. Obecnie tworzą go również Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Jana Pawła II, Uniwersytet Rolniczy, Uniwersytet Jagielloński oraz Krakowska Akademia.

– Gdyby nie przerwa w 2020 roku spowodowana pandemią, mielibyśmy teraz piętnastą edycję KDI. Na przewodni temat wybraliśmy dostępność. Ona została przedstawiona pod różnym względem, choć przede wszystkim skupiliśmy się na tej cyfrowej, informacyjno-komunikacyjnej i architektonicznej – powiedział „NS” Martin Jung z BON UEK.

Czas nagradzania

Tegoroczne KDI rozpoczęła konferencja „Z dostępnością na Ty”. Tak jak w ubiegłym roku, spotkanie odbyło się w formie online. W gronie gości znalazł się m.in. pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal. Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu, Kraków jest największym ośrodkiem akademickim, gdzie kształci się największa liczba studentów z niepełnosprawnościami. Dla miasta to bardzo ważna kwestia, która przy kształtowaniu miejskich polityk jest brana pod uwagę.

W trakcie spotkania nastąpiło wręczenie nagród INTEGRALIA. Otrzymują je osoby oraz instytucje przyjazne studentom z niepełnosprawnościami. W tym roku doceniona za całokształt została prof. dr hab. Janina Filek. W latach 2002-2016 była pełnomocnikiem rektora UEK ds. osób niepełnosprawnych, a w latach 2016-2020 – przewodniczącą Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

– Nagroda ta napawa mnie dumą. Tak jak i dumą napawa mnie to, co uzyskaliśmy w ramach Krakowskiego Porozumienia. Dlatego też nagrodę tę dedykuję Porozumieniu Krakowskiemu, a zatem wszystkim tym, z którymi było mi dane współpracować w ramach tego przedsięwzięcia  – podkreśliła prof. dr hab. Janina Filek.

W ub.r. do grona laureatów dołączył prof. Adam Bodnar. We wcześniejszych latach uhonorowano m.in. Bogdana Dąsala, Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego, Katedrę Gospodarki i Administracji Publicznej UEK czy Fundację Wspierania Rozwoju Społecznego Leonardo. Ponadto poszczególne szkoły wyższe wręczyły wewnętrzne nagrody INTEGRALIA. W ten sposób doceniani są pracownicy i jednostki zasłużeni na forum uczelnianym.

Uczelnie nagradzają swoich pracowników

Uczelnie nagradzają swoich pracowników

Kluczowy temat

– Sformułowanie „Z dostępnością na Ty” oznacza dla mnie bycie odpowiedzialnym wobec drugiego, a dostępność w ujęciu przedmiotowym – koniecznym, ale niewystarczającym krokiem do stworzenia inkluzywnego społeczeństwa – powiedziała prof. dr hab. Janina Filek, która w trakcie konferencji wygłosiła wykład „Z dostępnością na Ty”.

W tym wystąpieniu pojawiły się m.in. wątki filozoficzne oraz etymologiczne. Jak podkreśliła prelegentka, omawiane pojęcie zyskało na popularności dzięki dwóm dokumentom. Wskazała na rządowy program Dostępność Plus z lipca 2018 r., a także ustawę o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami z 19 lipca 2019 r. Laureatka nagrody INTEGRALIA zaznaczyła, że dostępność musi pojawiać się wszędzie. Ponadto stwierdziła, że brakuje czułości spontanicznej i bezinteresownej, wykraczającej daleko poza empatyczne współodczuwanie.

Dalszą część konferencji stanowił panel dyskusyjny „Z dostępnością na Ty”. Moderowała go Anna Rutz, będąca przewodniczącą Komisji ds. Wsparcia Edukacyjnego przy KRASP i pełnomocniczką rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu ds. Osób z Niepełnosprawnością. Natomiast w roli panelistek wystąpiły Aleksandra Duszyńska, (pełnomocnik rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina ds. osób z niepełnosprawnościami), Anna Szymańska (kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Warszawskiego) i dr Małgorzata Wróblewska (kierownik Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami z Politechniki Opolskiej). W dyskusji zostały poruszone różne wątki dotyczące dostępności. Ekspertki wypowiedziały się m.in. o idealnych rozwiązaniach, wyzwaniach i problemach związanych z wdrażanymi zmianami czy projektach realizowanych w ramach konkursu „Uczelnia dostępna”.

Wystąpienie Bogdana Dąsala

Wystąpienie Bogdana Dąsala

Szeroki wybór

W programie KDI na znalazło się ponad 20 różnych propozycji. Wśród nich m.in. warsztaty, szkolenia, wykłady czy prezentacje. Zdecydowana większość z nich dotyczyła dostępności. Prowadzący poruszyli wątki związane m.in. z aplikacjami Microsoft Office 365 wspierającymi proces uczenia się, audiodeskrypcją oraz realizacją prac budowlanych.

– Dostępność wymaga odpowiedniego finansowania, więc była też mowa o pozyskiwaniu środków. Tutaj głównie skupiono na większych inwestycjach architektonicznych. Często dzieje się tek, że jeżeli są do wyboru 2 rozwiązania, to wybiera się tańsze, żeby tylko spełnić jakiś warunek. To nie zawsze się sprawdza, bo np. jest winda, ale ciągle się psuje – zaznaczył Martin Jung.

Po raz pierwszy w ramach KDI zaproponowano muzykoterapię dla duszy i ciała – „Kąpiele dźwiękowe”. Uczestnicy tych zajęć relaksacyjnych usłyszeli dźwięki mis śpiewających i innych instrumentów terapeutycznych. W tym przypadku wykorzystano technologię binauralną. Dzięki temu, po założeniu słuchawek można było określić, czy dźwięk dochodzi np. z przodu czy z tyłu.

– Tegoroczna edycja KDI obfitowała w wiele ciekawych propozycji. Tak jak podkreśliła pani prof. Filek, często skupiamy się, czy będą schody, barierka i odpowiedni komputer, a zapominamy o tym, że dostępność jest w drugim człowieku. Jeśli staniemy się dostępni jako społeczeństwo, to wtedy osobom z niepełnosprawnością też będzie się żyło lepiej – podsumował Martin Jung.

Marcin Gazda, fot. zrzuty ekranowe

Data publikacji: 16.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również