Cztery lata temu eksperymentalnie wprowadzono do oferty zajęć edukacyjnych Zespołu Szkół Specjalnych nr 10 w Katowicach–Szopienicach (obecnie Szkoła Podstawowa nr 55 Specjalna) elementy ceramiki, w ramach zajęć artystycznych. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w tych lekcjach.
Przeprowadzono kilka razy szkolenie z zakresu ceramiki dla nauczycieli okolicznych szkół i przedszkoli oraz warsztaty ceramiczne dla rodziców uczniów. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, co skłoniło nauczycieli szkoły do podjęcia inicjatywy dotyczącej zajęć ceramiki dla większej grupy osób. Chciano pokazać dzieciom, młodzieży, mieszkańcom dzielnicy Szopienice jak wykonuje się tak piękne rzeczy, ale także w ten sposób poszerzyć ofertę edukacyjną szkół i przedszkoli.
Polegało to na prowadzeniu zajęć ceramiki – ręcznym wytwarzaniu z gliny przedmiotów o charakterze użytkowym i ozdobnym np. misy, garnki, kubki, płaskorzeźby, rzeźby ceramiczne dla szerokiego grona uczestników. Byli to wychowankowie przedszkoli, podopieczni świetlic środowiskowych, rodzice dzieci, seniorzy – członkowie Klubu Seniora w. Uczniowie szkoły bardzo zaangażowali się w prowadzenie zajęć.
– Tworzenie ceramiki ma ogromną wartość terapeutyczną, a uczniowie bardzo się cieszą mogąc uczyć innych, a szczególnie swoich rodziców tego, czego wcześniej nauczyli się sami na zajęciach – podkreśliła pomysłodawczyni innowacji, nauczycielka Barbara Studziżba.
Wprowadzona innowacja w takiej formie sprawiła, że obydwie strony czerpały z tego korzyści. Mieszkańcom Szopienic została przybliżona oferta szkoły, metody, formy i specyfika pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Natomiast uczniowie mieli okazję pokazać swoje umiejętności. To również szansa i okazja na efektywne współdziałanie i integrowanie uczniów z innymi mieszkańcami dzielnicy. Lekcje otwarte nie polegały na biernym przypatrywaniu się, ale na aktywnym udziale uczestników w zajęciach. Innowacyjność tych lekcji głownie polegała na odwróceniu ról – uczniowie mieli okazję nauczyć innych nowych, nieznanych im umiejętności w zakresie wytwarzania wyrobów ceramicznych. Takie działania wpływają korzystnie na podniesienie samooceny uczniów a także wzmacnianie poczucia własnej wartości.
– Od czterech lat funkcjonuje u nas ta innowacja i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie tylko wśród uczniów, ale także w społeczności lokalnej. Powoli zaczynamy znowu, po okresie pandemii, zapraszać uczestników z zewnątrz. Głównie jest to integracja uczniów, rodziców, nauczycieli i całego środowiska w dzielnicy. Uczniowie uczą się współpracy w grupie, mają okazję pokazać czego się nauczyli, wyzwala się u nich kreatywność, wyobraźnia – same pozytywne emocje. – mówi dyrektor mgr Elżbieta Kiper.
Z uwagi na stan epidemii występujący w Polsce w okresie 2020/22 w zajęciach uczestniczyli tylko rodzice uczniów, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 55 Specjalnej w Katowicach. Zapraszani są rodzice uczniów lub uczniowie dwóch różnych klas na wspólne zajęcia, podczas których uczniowie dzielą się swoimi umiejętnościami, wspólnie realizują z rodzicami lub nauczycielami, innymi uczniami prace z zakresu ceramiki.
– Prace naszych uczniów są wystawiane na różnych wystawach, gdzie są podziwiane przez wielu widzów i jest to pozytywna i bardzo dobra promocja naszej szkoły – dodała dyrektor szkoły.
Tekst i fot. Ewa Maj
Data publikacji: 16.05.2022 r.