„Jak żyć w zgodzie z przyrodą?”

„Jak żyć w zgodzie z przyrodą?"

XV edycja Regionalnego Konkursu Ekologiczno-Przyrodniczego dla szkół specjalnych „Jak żyć w zgodzie z przyrodą?" odbyła się w Sali Koncertowej Pałacu Młodzieży w Katowicach, 13 kwietnia. Udział wzięli przedstawiciele dziewięciu szkół z terenu województwa śląskiego, podstawowych i gimnazjów.

Były to zespoły dwuosobowe, pod opieką nauczycieli. Nagrody rzeczowe przewidziano dla każdego uczestnika konkursu, aby docenić ich wkład pracy w przygotowanie się do tego wydarzenia.

– Ważne dla nich jest to, że konkurs odbywa się na terenie takiej placówki jak Pałac, a nie w szkole, w której przebywają oni na co dzień, to też ma dla nich znaczenie. Muszą tu dojechać, spotkać się ze swoimi rówieśnikami z innych szkół, zaliczyć te wszystkie konkurencje – to dla nich wielkie przeżycie – mówi organizatorka konkursu Ewa Kasztelan-Ataman, pracownik Zespołu Szkół nr 12, Szkoła Podstawowa nr 61 i Gimnazjum nr 29 w Katowicach. – Konkurs był trzyetapowy: najpierw młodzież rozwiązywała test teoretyczny, następnie było zadanie praktyczne – dzieci ze szkoły podstawowej właściwie segregowały odpady, a z gimnazjum miały przyporządkować do rysunku drzewa właściwe liście, kwiaty i owoce oraz odpowiednio nazwać pokazane drzewa. Na koniec oceniano plakaty ekologiczne wykonane w szkole na zajęciach plastycznych. W czasie obrad jury uczestnicy oglądali film „Mikrokosmos”. Dla nas ważne jest także to, że nauczyciele, którzy przygotowywali swoich podopiecznych do konkursu mogli się spotkać i wymienić doświadczenia, wrażenia, bo każda osoba wnosi coś nowego. Laureatami konkursu zostali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 w Katowicach oraz Gimnazjum Nr 9, również z Katowic – podsumowała przebieg Ewa Kasztelan-Ataman.

Przewodnicząca jury, Barbara Buszman, prezes ECO CONSENSUS – Agencja Analiz i Strategii Systemowych z Katowic stwierdziła: – Z konkursem jestem związana już od pierwszej edycji. Jego poziom jest bardzo wysoki i jest duże zainteresowanie udziałem w nim. Bardzo duży jest wkład nauczycieli, którzy przygotowują uczestników i ich zaangażowanie. Nowością w tym, piętnastym już z kolei, konkursie były zadania z praktycznym zachowaniem ekologicznym, czyli segregacja śmieci i rozpoznawanie drzew. Chcemy w przyszłości iść właśnie w tym kierunku, bo tak najlepiej nauczyć dzieci, a poprzez nie także rodziców, ekologicznego zachowania na co dzień. Plakaty o tematyce ekologiczno-przyrodniczej, zaprezentowane przez poszczególne szkoły, świadczą o dużej wiedzy uczniów i zrozumieniu problematyki ochrony przyrody.

Skoro jubileusz, to były kwiaty i podziękowania dla organizatorów konkursu, członków jury i życzenia spotkania się już za rok, podczas kolejnego konkursu.

Zobacz galerię…
Tekst i fot. Ewa Maj
Data publikacji: 14.04.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również