Jesienią pilotaż działalności Specjalistycznych Centrów Wspierania Edukacji Włączającej

Na jesieni 2021 r. rozpoczną działalność w formie pilotażu Specjalistyczne Centra Wspierania Edukacji Włączającej (SCWEW). Ich działalność będzie skupiała się na wsparciu szkół w lepszej organizacji edukacji włączającej – poinformowało 23 lutego Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN).

Resort powiadomił również, że docelowo planuje, by SCWEW powstały w każdym powiecie. Ich struktura organizacyjna jest jeszcze w fazie projektowania.

– Każde dziecko ma mieć zagwarantowaną pomoc, w tym psychologiczno-pedagogiczną, która będzie dostosowana do jego potrzeb. Od kilku lat pracujemy ze specjalistami nad stworzeniem najlepszego modelu międzyresortowego wsparcia – czytamy w komunikacie MEiN.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie resortu edukacji, koncepcja utworzenia Specjalistycznych Centrów SCWEW powstała w wyniku prac zespołu projektowego Ośrodka Rozwoju Edukacji, w których uczestniczyli przedstawiciele ze szkół ogólnodostępnych, szkół specjalnych, organów prowadzących, ośrodków doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, bibliotek pedagogicznych, uczelni oraz organizacji pozarządowych.

Jak wyjaśnia MEiN centra będą realizować kilka zadań. „Chcemy podkreślić specjalistyczny wymiar szkolnictwa specjalnego i wzmocnić jego rolę w oświacie. Kompetencje i umiejętności specjalistów ze szkół specjalnych będą stanowiły potencjał dla szkół ogólnodostępnych” – napisano.

SCWEW ma wspierać nauczycieli, rodziców i uczniów – prowadzić szkolenia, działalność doradczą, np. w zakresie dostosowania miejsca pracy osoby uczącej się, doboru sprzętu specjalistycznego, wyboru podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych.

„Nauczyciele otrzymają wsparcie, które pomoże im wybrać najlepsze metody pracy z uczniem z niepełnosprawnością. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach specjalistycznych i korzystać z zasobów szkół specjalnych. Rodzice natomiast będą mieli możliwość konsultacji, doradztwa, korzystania z grup wsparcia, a nawet zajęć terapeutycznych” – wylicza resort.

Centra mają też prowadziły działalność informacyjną i edukacyjną w zakresie edukacji włączającej i pomagać w pozyskaniu dla ucznia dostosowanych podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych oraz sprzętu specjalistycznego.

„Kluczową działalnością placówek będzie również współpraca z innymi podmiotami udzielającymi wsparcia, np. uczelniami, organizacjami pozarządowymi, w szczególności ośrodkami pomocy społecznej, centrami usług społecznych” – napisano.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.(PAP)

Szymon Zdziebłowski

Data publikacji: 23.02.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również