Klucz do nadzwyczajnego umysłu

Klucz do nadzwyczajnego umysłu

Już 19 lipca 2010 r. nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się niezwykła książka Daniela Tammeta „Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera" (przekład Małgorzata Mysiorska).

Daniel Tammet urodził się 31 stycznia 1979 roku. W środę. Dla zwykłego śmiertelnika nie jest to szczególnie ważna informacja, ale Daniel cierpi na zespół Aspergera i zaburzenie zwane synestezją, które sprawia, że widzi kolory, kształty i faktury liczb. Dlatego data jego urodzin jest niebieska, a cyfry, które ją tworzą, kształtem przypominają gładkie otoczaki.

Daniel potrafi dokonywać obliczeń, których wynik możemy sprawdzić jedynie za pomocą komputera. Liczby są od najmłodszych lat jego najwierniejszymi przyjaciółmi
– najbardziej lubi cyfrę cztery, podobnie jak on „cichą i nieśmiałą”.

Daniel Tammet nie jest jednak oderwany od rzeczywistości. Opowiada o swoim
niełatwym dzieciństwie i dorastaniu, a także problemach, z którymi styka się
na co dzień jako dorosły człowiek.

„Urodziłem się pewnego błękitnego dnia” daje czytelnikowi klucz do niezwykłego umysłu człowieka dotkniętego autyzmem i szansę spojrzenia na świat jego oczami.

„Daniel Tammet potrafi wykonywać w pamięci najbardziej złożone obliczenia
matematyczne i w tydzień nauczyć się nowego języka. Każdego ranka zjada na
śniadanie dokładnie 45 gramów owsianki i zanim wyjdzie z domu, liczy wszystkie rzeczy, które na siebie zakłada. Jego niezwykła książka to poruszające spojrzenie do wnętrza człowieka cierpiącego na niezwykle rzadką i wciąż tajemniczą chorobę” napistano w The Independent.

„Danniel Tammet jest człowiekiem o niezwykłym umyśle. Dlatego tym bardziej godne podziwu są jego skromność i prostoduszność, które przebijają z tej arcyciekawej książki. Jeszcze do niedawna ludzie tacy jak on nazywani byli «idiotami-sawantami», ale na szczęście cząstka «idiota» została słusznie odrzucona. W tym człowieku nie ma bowiem nic idiotycznego” – recenzuje The Sunday Times.

„«Urodziłem się pewnego błękitnego»” dnia jest przypuszczalnie pierwszym raportem z wnętrza umysłu sawanta (…)” – uważa z kolei The Daily Mail.

„Można powiedzieć, że Tammet powrócił z podróży w świat autyzmu, miejsca niemal niedostępnego dla naukowców i rodziców” – ABC News.

 

logo_siz

Info: SIZ PAP

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również