Konferencja i rajd dla zmotoryzowanych z niepełnosprawnością

„Zmotoryzowani Niepełnosprawni” to tytuł konferencji zorganizowanej przez Automobilklub Śląski, która odbyła się w sobotę, 22 czerwca w Katowicach. Jej celem było przybliżenie środowiska motoryzacyjnego osobom z różnymi dysfunkcjami.

Automobilklub Śląski od ponad czterdziestu lat swej 95-letniej działalności współpracuje z osobami niepełnosprawnymi. Dla tej grupy organizowane są imprezy motocyklowe, samochodowe rajdy turystyczno-nawigacyjne i inne eventy mające na celu integrację środowisk i rehabilitację społeczną. W Automobilklubie funkcjonują dla nich dwa koła: dla osób niepełnosprawnościami ruchu oraz niesłyszących.

– Jest to nasza pierwsze tego typu przedsięwzięcie. Chodzi nam głównie o poinformowanie środowiska co się dzieje, jakie są nasze problemy. Sytuacja zmotoryzowanych niepełnosprawnych jest dosyć niejasna i coraz trudniej przychodzi im podołać znacznym kosztom zakupu i dostosowania samochodu – mówi Sonia Osiecka-Babut, członek zarządu Automobilklubu Śląskiego, przewodnicząca Okręgowej Komisji Turystyki i przewodnicząca Komisji Sportów Popularnych i Turystyki PZM.

Gośćmi spotkania byli przedstawiciele władz policji, PFRON i MOPS. Ich prelekcje przybliżały tematykę motoryzacji wśród osób z różnymi niepełnosprawnościami. Poruszono tematykę m. in. bezpieczeństwa na drodze osób niepełnosprawnych, prawa o ruchu drogowym, zdobywania prawa jazdy przez osoby z niepełnosprawnościami, pierwszej pomocy podczas wypadku, integracja środowisk -rehabilitacja społeczna, programy i dofinansowanie dla zmotoryzowanych niepełnosprawnych.

Do udziału w konferencji zaproszona została firma Cosmotech, wdrażająca nowe technologie w dziedzinie produkcji wózków inwalidzkich (3D), wytwarzanych na indywidualne zamówienie.

Prezes Automobilklubu Śląskiego Andrzej Szkuta powiedział „Naszym Sprawom”:
– Nie wszyscy szanują osoby niepełnosprawne na drodze, mimo, że miewają one pojazdy oznakowane i wiadomo, że pojazd prowadzi osoba z niepełnosprawnością. Podczas naszej konferencji chcemy zwrócić uwagę na te problemy, by zmotoryzowane osoby niepełnosprawne czuły się pełnowartościowymi kierowcami i nie były wykluczane ze społeczeństwa.

W niedzielę, następnego dnia odbył się rajd nawigacyjny „Ślązaczek” i KJS, czyli Konkursowa Jazda Samochodem, z próbami sportową i sprawnościową, auto
-slalom „Kato Masters”, można było sprawdzić jak to jest podczas dachowania w symulatorze oraz obejrzeć zabytkowe samochody. Był to piknik rodzinny, a nie impreza gdzie konkurencja jest najważniejsza, tylko dobra zabawa.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ewa Maj

Data publikacji: 26.06.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również