Labirynty komunikacji

Labirynty komunikacji

Międzynarodowa Konferencja Logopedyczna „Zaburzenia płynności mowy – teoria i praktyka" jest drugim spotkaniem z cyklu współorganizowanego przez Instytut Języka Polskiego i Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego oraz Fundację Wiedzy i Dialogu Społecznego „Agere Aude".

 Jest on skierowany do szerokiego grona odbiorców – teoretyków i praktyków w dziedzinie logopedii, a jego celem jest upowszechnianie osiągnięć oraz najnowszych wyników badań w zakresie zaburzeń płynności mowy.
Problematyka konferencji poświęcona była kwestiom niezwykle aktualnym, bo związanym z wdrażaniem skutecznych strategii profilaktyczno-diagnostyczno-terapeutycznych, a także z prezentacją najnowszych wyników badań prowadzonych na gruncie balbutologopedii.
Odbyły się także sesje posterowe oraz sesje seminaryjne i warsztatowe, które pozwoliły uczestniczącym w konferencji logopedom poszerzyć kwalifikacje, dzięki udziałowi w zajęciach praktycznych prowadzanych przez wybitnych specjalistów.
Dr Katarzyna Węsierska – adiunkt na Uniwersytecie Śląskim, założyła i prowadzi Centrum Logopedyczne w Katowicach, gdzie pracuje także jako logopeda: -. Chcemy kontynuować te spotkania, bo zagadnienie niepłynności mowy jest niezwykle ważne. Nie jest to nowy problem, ale logopedia rozwija się tak bardzo, że wciąż powstają nowe metody i techniki radzenia sobie z niepłynnością mowy. Ich poznanie umożliwiają właśnie takie spotkania w gronie najlepszych fachowców w danej dziedzinie.

Problemy z jąkaniem i niepłynnością wypowiedzi dotyka wielu spośród nas i utrudnia w znacznym stopniu normalne funkcjonowanie w społeczeństiwe, które wciąż nie jest zbyt wyrozumiałe dla takich „niedoskonałości” i traktuje jednostki dotknięte tym problemem jako gorsze. Prowadzi to do wielu problemów zarówno zawodowych jak i osobistych ludzi jąkających się czy mających inne problemy z płynną mową.

Prof. Jane Harley, specjalistka z Centrum im. Michaela Palina w Londynie: – W Stanach Zjednoczonych 1 proc. populacji to ludzie mający problemy z niepłynnością mowy, a wśród dzieci to nawet około 5 proc. Wśród logopedów są specjaliści zajmujący się tylko tą problematyką, tzn. giełkotem i jąkaniem się i pacjenci trafiają pod ich opiekę już w najmłodszych latach, kiedy najłatwiej jest poradzić sobie z tym zaburzeniem. W swojej pracy korzystamy z różnych metod i doświadczeń kolegów i koleżanek z całego świata, a takie konferencje znacznie ułatwiają kontakty między nami.

W programie koferencji, która odbyła się 27-28 sierpnia, znalazły się wykłady, wykłady mistrzowskie, miniseminaria oraz warsztaty.

Dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz, prezeska Fundacji Wiedzy i Dialogu Społecznego „Agere Aude” powiedziała „Naszym Sprawom”: – Od kilku lat współpracujemy z Instytutem Języka Polskiego przy Uniwersytecie Śląskim przy organizowaniu seminariów i koferencji logopedycznych. Taka współpraca placówek naukowych z trzecim sektorem jest niezwykle ważna. Fundacja zapewniła dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dzięki czemu mogliśmy zaprosić więcej gości i uczestników. Przybyli oni z USA, Wielkiej Brytanii, Izraela, Czech, Słowacji i Niemiec. Zgłosiło się ponad 250 uczestników i jak na warunki polskie jest to jedna z największych konferencji.

Konferencja logopedyczna była nadzwyczajna również dlatego, że w odbyło się szereg wydarzeń towarzyszących o charakterze społeczno-edukacyjnym w ramach kampanii pod nazwą „Labirynty Komunikacji” – Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających Się, otwarte spotkanie dla młodzieży i dzieci jąkających się oraz forum dyskusyjne dla rodziców dzieci jąkających się. Była to więc doskonała okazja do zdobycia wiedzy jak i nawiązania cennych kontaktów dla osób dotkniętych zaburzeniami związanymi z niepłynnością mowy.

Zobacz galerię….

Tekst i fot. Ewa Maj

Data publikacji: 02.09.2016 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również