Lekcja tolerancji i empatii

Lekcja tolerancji i empatii

... dla 1250 uczniów i przedszkolaków z Dolnego Śląska oraz cegiełka do budowy we Wrocławiu rehabilitacyjno-edukacyjnego Kompleksu Potrafię Pomóc! Wrocławska Fundacja „Potrafię pomóc" 29 listopada otrzymała grant na 5 tysięcy euro od międzynarodowej Fundacji C&A!

Jeździli na wózku inwalidzkim, rozmawiali bez użycia słów, oferowali pomoc i pomagali sobie wzajemnie. Wszystko po to, by zrozumieć, jak czują się ich niepełnosprawni rówieśnicy. We Wrocławiu ponad dwudziestoosobowa grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 99 we Wrocławiu wzięła udział w pierwszych warsztatach „Wchodzę w rolę”. W czasie zająć dzieci wcielały się w rolę osób z niepełnosprawnościami. Przedszkolaki były bardzo aktywne i zaangażowane, zadawały mnóstwo pytań, ale i wykazały się sporą wiedzą!

Pierwsze zajęcia obserwował Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych, który opowiedział o swoich osobistych doświadczeniach z czasów gdy był dzieckiem borykającym się z niepełnosprawnością. We wrocławskim przedszkolu gościły także przedstawicielki międzynarodowej Fundacji C&A. To właśnie grant z programu „C&A together” pozwoli w ciągu kilku miesięcy zorganizować warsztaty dla 1250 uczniów i przedszkolaków z Dolnego Śląska!

Po warsztatach wrocławska Fundacja „Potrafię Pomóc” z rąk przedstawicielek Fundacji C&A otrzymała symboliczny czek na 5 tysięcy euro. Grant pozwoli nie tylko zorganizować warsztaty, ale też wesprze budowę rehabilitacyjno-edukacyjnego Kompleksu Potrafię Pomóc, który we Wrocławiu powstanie w ciągu pięciu lat. Będzie to jedyna taka placówka w Polsce, łącząca w sobie ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny i przedszkolny punt terapeutyczny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, przestrzeń na turnusy rehabilitacyjne, pokoje wytchnień, w których dziecko niepełnosprawne znajdzie opiekę np. w razie choroby rodziców, szereg gabinetów konsultacyjno-diagnostycznych dla chorób rzadkich oraz pierwszy w Polsce dom samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, chorobą wiecznego głodu. Budynek kompleksu wyposażony zostanie między innymi system szyn, dzięki któremu przemieszczanie osób niepełnosprawnych będzie prostsze, a także basen z regulowanym dnem, system ścian przesuwnych, wygłuszających czy interaktywny sufit. Ważnym elementem projektu będzie wyjątkowy plac zabaw przystosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. W ogrodzie powstaną też ścieżki sensoryczne i tężnia solankowa. Budowa kompleksu to inicjatywa Fundacji „Potrafię Pomóc”. Na realizację potrzebnych jest około 20 milionów złotych, trwają zbiórki pieniędzy.
https://potrafiepomoc.org.pl/kompleks-potrafie-pomoc/

Fundacja C&A Fundację „Potrafię Pomóc” zaufaniem obdarzyła już po raz drugi! Poprzednia dotacja zasiliła konto budowy Kompleksu „Potrafię Pomóc”.
Fundacja „Potrafię Pomóc” powstała 10 lat temu, została założona przez rodziców niepełnosprawnych dzieci. Dziś z inicjatywy fundacji we Wrocławiu działa Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci z terapeutycznym punktem przedszkolnym. Poza tym wsparcie otrzymuje prawie 600 dzieci z całej Polski, które liczyć mogą między innymi na pomoc w pozyskiwaniu sprzętu rehabilitacyjnego, w organizacji turnusów rehabilitacyjnych i konsultacji medycznych. Więcej informacji o Fundacji „Potrafię Pomóc” znajduje się tutaj:
www.potrafiepomoc.org.pl
www.facebook.com/FundacjaPotrafiePomoc

Fundacja C&A jest prywatną fundacją stowarzyszoną z międzynarodową siecią sklepów odzieżowych C&A. Wraz z partnerami Fundacja działa na rzecz uczciwego i zrównoważonego przemysłu odzieżowego. Pomaga również budować silne społeczności we wszystkich krajach, w których działa C&A. W pierwszej połowie roku 2017 roku Fundacja C&A przekazała łącznie ponad 50 000 euro wybranym fundacjom pożytku publicznego w Polsce. Wśród beneficjentów znalazły się m.in.: Fundacja Gajusz z Łodzi, Fundacja Się Pomaga z Poznania, Alma Spei w Krakowie, Centrum Praw Kobiet oraz Feminoteka z Warszawy, Fundacja Pomóż Im w Białymstoku, Fundacja św. Mikołaja, Dom Aniołów Stróżów z Katowic, Fundacja „Potrafię Pomóc” z Wrocławia, Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni. Rok 2018 to kolejne dotacje dla fundacji działających w rożnych województwach na terenie Polski.
https://www.candafoundation.org/

pr, fot. Potrafię Pomóc

Data publikacji: 30.11.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również